Kajti če je Gutenberg pred več kot 500 leti z iznajdbo tiska omogočil množično proizvodnjo knjig, so te dni v Londonu v eni od knjigarn verige Blackwell predstavili "naslednji korak evolucije": stroj, ki ti v petih minutah, medtem ko čakaš, izbrano knjigo natiska in zveže. Tako ne bomo nikoli več, če gre verjeti ameriškemu podjetju OnDemandBooks, ki izdeluje napravo Espresso Book Machine, ostali brez knjige, ki je bila razprodana ali pa je knjigarna nima na zalogi.
50 knjigarn ali 38 kilometrov policBritanski Espresso ponuja skoraj pol milijona knjig - vse od faksimila izvirnega rokopisa Alice v Čudežni deželi pa do priročnika o kvačkanju. Še pred koncem poletja naj bi se "virtualno skladišče" povečalo na milijon naslovov, kar bi pomenilo skoraj 38 kilometrov knjižnih polic oziroma približno petdeset knjigarn v eni. Zaenkrat ponujajo predvsem knjige, za katere so se avtorske pravice že iztekle, a se je založba (ki je še vedno v rokah družine Blackwell) na druge britanske založnike že obrnila s prošnjo za dovoljenje za tiskanje njihovih knjig; odziv je bil baje večinoma pozitiven.
Se vsemogočnemu Amazonu lahko zamaje prestol?
"To bi lahko bistveno spremenilo način prodaje knjig," napoveduje direktor Blackwella Andrew Hutchings. "Tako bodo lahko imele tudi manjše in neodvisne knjigarne priložnost zares konkurirati velikanom in Amazonu ... Na projekt gledam kot na revitalizacijo lokalnih knjigarn. Če veš, da je v tvoji lokalni knjigarnici na voljo milijon naslovov, se zdi ideja mamljiva."
Če bo zanimanje, bo mreža seveda rasla
Espresso, ki so ga v ZDA predstavili že lani in ga je revija Time uvrstila med izume leta, naj bi bil namenjen širokemu krogu uporabnikov - od akademikov, ki iščejo redke rokopise, do nadobudnih samozaložnikov, ki se bodo tako izognili stroškom agenta in stresu pri iskanju založbe. V naslednjih mesecih bodo "opazovali", kaj in koliko ljudje kupujejo, in tako dokončno določili cene (verjetno bodo približno take kot cene "tradicionalnih" knjig). Če bo šlo vse po sreči, bodo nato espresso razpostavili v 60 britanskih knjigarnah.
Naprava, na idejo je prišel ameriški založnik Jasona Epsteina, je bila ta teden silne pozornosti deležna tudi na londonskem sejmu knjig, kjer so jo predstavljali morebitnim strankam. Menda so se bliskovito tiskanje - več kot sto strani na minuto - zgrinjale gledat množice ljudi. Kakovost (mehko vezanega) končnega izdelka je pohvalna: tisk ni zmazan, papir ni pretanek, platnice pa ne prekičaste.
Naprave espresso so že nameščene v ZDA, Kanadi, Avstraliji in v Aleksandrinski knjižnici v Egiptu, v Londonu pa je tista v knjigarni Blackwell na Charing Cross Road prva. Stane približno 175 tisoč dolarjev - strošek naj bi se povrnil v letu dni.
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje