Šimon Peres je odprl pariški knjižni sejem in izjavil, da je arabski bojkot prireditve popolna neumnost. Foto: EPA
Šimon Peres je odprl pariški knjižni sejem in izjavil, da je arabski bojkot prireditve popolna neumnost. Foto: EPA
Amos Oz
Med izraleskimi povabljenci je tudi Amos Oz, znameniti literat, ki si prizadeva za ustanovitev samostojne palestinske države. Foto: EPA

Letošnja izvedba enega največjih knjižnih sejmov na svetu je postala zloglasna že takoj po objavi, da bo glavni gost prireditve Izrael. Temu je sledila napoved bojkota sejma s strani založniških hiš iz muslimanskih držav, ki se je tudi uresničila. Dogodek Salon du Livre, katerega 28. izvedbo je skupaj s francosko ministrico za kulturo Christine Albanel odprl izraelski predsednik Šimon Peres, namreč prav zaradi izbire gosta bojkotirajo založbe arabskih držav in držav Magreba. Peres je za bojkot dejal, da je popolna neumnost, organizator Serge Eyrolles pa je odločitev islamskih založnikov označil kot neverjetno politizacijo sejma in dodal: "Povabili smo izraelsko literaturo in ne Izrael."



Arabske založbe se odpovedujejo dobičku
Po poročanju časopisa Tagesspiegel sta islamske založnike k bojkotu pozvali Islamska organizacija za vzgojo, znanost in kulturo in Zveza palestinskih pisateljev. Odločitev za popolni bojkot tako arabskih založnikov je pravzaprav presenetljiva, saj velja pariški sejem - zaprli ga bodo 19. marca - za pomembno vstopno postajo arabskih literatov na evropski in tudi svetovni trg.

Nove smernice v založništvu
Pariški knižni sejem v organizaciji Nacionalne zveze založnikov (Syndicat national de l'édition) velja za enega največjih evropskih sejmov, ki ga vsako leto obišče od 170.000 do 200.000 obiskovalcev. Poslanstvo sejma je predstavljanje novih smernic v založništvu, prilagajanje založnikov zahtevam sodobnega bralca in iskanje strategij za pridobivanje novih in ohranjanje starih bralcev. Sejem se izogiba tematski specializaciji, od večjih sejmov v Frankfurtu in Leipzigu pa se razlikuje predvsem po večjem poudarku literarne produkcije frankofonskih in (do zdaj) arabskih držav.

P. B.