Namen festivala Liber.ac je z vidika znanosti pozvati k dejavnejšemu branju, z motom Žanjem misli pa združuje različne akterje s področja produkcije ter promocije akademske knjige, od univerzitetnih založb in knjigarn do univerzitetnih knjižnic. Po besedah dekana FF-ja Valentina Bucika se fakulteta želi dejavno vključiti v dogajanje Ljubljane kot prestolnice knjige, poleg tega pa želijo pokazati bogastvo in kakovost knjižne znanstvene produkcije v Sloveniji. Kljub nekaterim pomislekom, da so znanstvene publikacije namenjene le specifičnim, ozkim akademskim oziroma znanstvenim krogom, organizatorji pričakujejo dober odziv javnosti.
Po dekanovih besedah obstajajo vsaj trije ključni razlogi za organizacijo tovrstnega sejma. Predvsem želijo dokazati, da je mogoče tudi slovensko znanstveno knjigo prodati. Sejem bo prispeval tudi k promociji slovenskega znanstvenega jezika in znanosti same. Navsezadnje bo sejem morda tudi v spodbudo znanstvenikom k poljudnejšemu pisanju, meni dekan.
Spremljevalni program z azijskim poudarkom
Sejem spremlja bogat kulturni program z naslovom Zvezde Vzhodne Azije na slovenskem nebu, v okviru katerega bodo med drugim predstavljeni dosežki znanstvene produkcije Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani na področju japonologije in sinologije. Poseben poudarek je na predstavitvi japonske in kitajske literature, Liber.ac pa bo najmlajšim obiskovalcem ponudil možnost, da Vzhodno Azijo spoznajo skozi pripovedovanje japonskih in korejskih pravljic. V okviru delavnic bodo lahko ustvarjali svoje lastne knjige na japonski način, predstavljeni bodo kitajska kaligrafija in korejska pisava hangul ter tradicionalni japonski čajni obred, izdelovanje origamijev in azijski plesi. Dogajanje bodo popestrile tudi razstave - pogledi na Vzhodno Azijo skozi objektiv umetnikovega fotoaparata.
Program bo zaobjemal več okroglih miz s predstavitvijo akademske in didaktične, pa tudi leposlovne produkcije, različne delavnice in predstavitve obrednosti, kot je čajni obred. V sklopu kulturnega programa bo tudi multimedijska predstava študentov FF-ja z naslovom Nevarna zgodovina rumene nevarnosti, ki bo na ogled po sejmu 23. maja ob 20. uri v Cankarjevem domu.
Upanje v prihodnost
Prvi sejem sovpada z 90-letnico filozofske fakultete. Vodja projekta Martin Germ si želi, da bi v prihodnje zaživel kot vsakoletna sejemska prireditev. Akademske knjige so po njegovem mnenju premalo opažene v širši javnosti, saj, kot je izpostavil, "se včasih zgodi, da bolj odmevajo - vsaj neštetokrat pa prej - v tujini kot doma". Znanstvenemu tisku bi bilo treba po Germovem mnenju nameniti več prostora v založništvu, ga promovirati in opozoriti na njegov širši pomen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje