Ružičevo delo velja posebej omeniti zaradi dveh "jezikov", v katerih teče zgodba o slikarju in njegovem iskanju prave ljubezni - povzetki kratkih poglavij so zapisani v porabskem narečju, poglavja sama pa v knjižni slovenščini. Gluvič pa odpira temo slovenske polpretekle zgodovine, ko v središče postavi nekdanjega oficirja JLA-ja, ki se ne more sprijazniti z novo ureditvijo, zato greni življenje svojih treh otrok, a jih tako tudi uči, da se morajo znajti.
"Hvatanje krivin" med Blejskim potrkavanjem
Roman - mozaik, kot ga je označil avtor sam - se odlikuje tudi po ironičnem jeziku, v katerem se pogovarjajo družinski člani. Gluvič je tako ustvaril nekakšen metajezik, ki bralcem pokaže, da je oče Milan s svojim sitnarjenjem otroke učil za življenje. "V žargonu JLA bi temu rekli 'da hvataju krivine'," je pojasnil Gluvič. Urednik dela Milan Vincetič je za eno izmed temeljnih tem romana označil medgeneracijski prepad, ki mu dodatno živost in aktualnost daje humor.
Iskanje ljubezni v panonski ravnici
Tudi Pesem Črnih mlak predstavlja polpreteklo zgodovino, a se ne izogne niti sedanjosti in preteklosti; če je časovno delo precej neomejeno, pa je zato prostorska perspektiva zožana na panonski prostor, je povesti predstavil avtor knjige, v katerem ne manjka niti refleksij o umetniškem ustvarjanju, mislih in spominih ter močen etnografski segment, je dodal urednik knjige Franci Just, ki je kot glavno temo dela razumel iskanje idealne ljubezni, po kateri vsi hrepenimo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje