Francija je izkoristila povečano podporo, ki jo kupci s kupovanjem knjig izkazujejo neodvisnim knjigarnam, in nadaljuje vojno proti velikanom spletne prodaje. Določila bo najnižjo dovoljeno ceno za dostavo knjig, kar bo velik udarec predvsem za Amazon.
Nova zakonodaja naj bi ustavila to, kar francoska vlada imenuje "izkrivljena konkurenca" neodvisnim knjigarnam. Tehnološki velikani so namreč pripravljeni knjige dostavljati že za 0,01 evra.
Francoska ministrica za kulturo Roselyne Bachelot je med enim od prejšnjih zaprtij države Francoze izrecno prosila: "Ne kupujte knjig pri spletnih prodajalcih!" Francoski parlament bo zdaj izrecno omejil tržne prednosti spletnih velikanov, kar bi bil lahko precedenčni primer za druge evropske države, ki bi rade zaščitile manjše knjigarne. Najnižja cena dostave, ki jo bo v pogajanji z regulativnim telesom še treba določiti, bo začela veljati v naslednjem letu.
Francoska zavezanost knjigi
To, da je knjigotrštvo in knjigo treba zavarovati z zakoni, je eden redkih konsenzov na francoski politični sceni, ki je v odštevanju do predsedniških volitev naslednje leto vse bolj razdeljena. Emmanuel Macron je branje opredelil kot "nacionalno prednostno nalogo" in podaljšal obratovalni čas knjižnic. Poteza, s katero bodo velikane prisilili v zaračunavanje enako visoke cene dostave kot majhne knjigarne, spada v poglavje francoskega "kulturnega ekscepcionalizma": knjige že od nekdaj branijo pred pastmi prostega trga.
Brez popustov, brez ponudb "3 za ceno 2"
V Franciji so cene knjig določene: bralec tako plača isto ceno ne glede na to, ali je šel po izbrani naslov v spletno trgovino, v veliko verigo knjigarn ali neodvisno prodajalno. Najvišji dovoljeni popust za knjigo je po zakonu pet odstotkov. To je pomagalo pri življenju ohraniti francoske neodvisne knjigarne, ki jih je okrog 3500, približno trikrat več kot v Veliki Britaniji, kot navaja The Guardian.
Francoski zakon že zdaj prepoveduje brezplačno dostavo knjig, kar pa so nekateri velikani z Amazonom na čelu obšli tako, da kupcu zaračunajo en cent. Neodvisne knjigarne morajo obdržati višjo ceno, ker bi se sicer strošek zažrl v njihovo že tako nizko maržo. "Po navadi morajo za dostavo računati šest ali sedem evrov, kar pomeni kar precejšen razkorak," je povedala poslanka Géraldine Bannier. "Gre za to, da zavarujemo raznolike možnosti za kupovanje knjig. To je ključnega pomena."
Knjige opredelili kot nujnost v času epidemije
Novi zakon je v veliki meri posledica kalvarije neodvisnih knjigarn v času pandemije. V Franciji so imeli tri zaprtja javnega življenja; v prvih dveh so knjigarne ostale zaprte, čeprav so založniki in pisatelji opozarjali na stisko. V času drugega zaprtja, novembra 2020, je vlada neodvisnim knjigarnam povrnila stroške pošiljanja knjig, kar je pomenilo, da so svoj posel lahko obdržali na 75-odstotni ravni v primerjavi z "običajnimi" časi.
V času tretjega zaprtja, letos spomladi, so bile knjige opredeljene kot nujna potreba, knjigarne pa so lahko ostale odprte: vanje se je zgrinjalo rekordno število kupcev. Pod črto so francoske knjigarne v letu 2020 utrpele samo 3,3-odstotno izgubo dobička, pa čeprav so bile zaprte tri mesece.
Kdo bo oškodovan?
Pri Amazonu svarijo, da bo novi zakon, ki določa najnižjo ceno dostave, "obremenil kupno moč potrošnika" ter oškodoval predvsem bralce v majhnih krajih in podeželskih območjih. Francoski politiki odgovarjajo, da knjige na spletu kupujejo predvsem ljudje iz velikih mest in urbanega okolja, prav na podeželju Francije pa so prisotne neodvisne knjigarne.
Wilfrid Séjeau, lastnik neodvisne knjigarne v Neversu v Burgundiji, je za Guardian povedal, pa je v času drugega zaprtja kupcem vsak dan razposlal okrog 70 knjig. Ko je lahko trgovino spet odprl, je opazil porast kupcev z okoliškega podeželja. "Ljudje so ugotovili, da so določene stvari dragocene," pravi o človeškem členu med knjigo in bralcem. "Posameznik morda kupi veliko knjig na Amazonu, a uživa tudi v brskanju po knjigarni. Ljudje si nove knjige, za katere slišijo, takoj shranijo v košarico na Amazonu, da ne pozabijo nanje. Ampak zdaj mi pripovedujejo: 'Tega ne počnem več, poslal vam bom seznam ali rezerviral knjigo pri vas.'" Posel mu gre bolje kot pred pandemijo in zaposlil je celo dva nova uslužbenca.
Predstavnik sindikata francoskih knjigotržcev Guillaume Husson poudarja, do bo novi zakon obvaroval knjigarne v mestnih središčih, pa tudi založnike. "Neodvisne knjigarne ne prodajajo istih naslovov kot druga prodajna mesta – ponujajo več leposlovnih prvencev, bolj zahtevne izdaje, in to je omogočilo obstoj več sto pisateljev in založnikov".
Sociolog Vincent Chabault, avtor knjige Éloge du Magasin: Contre l’Amazonisation (Hvalnica trgovinam: proti amazonizaciji), je prepričan, da so neodvisne majhne knjigarne "postale simbol odpora proti spletnim platformam in Amazonu". "Stvar, ki smo se jo naučili med covidno krizo, je to, da je digitalni kapitalizem napredoval. Moramo zavarovati trenutke in kraje, kjer se lahko družimo brez povezave z omrežjem."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje