Združenje nemških založnikov in knjigotržcev nagrado za mir letos podeljuje zgodovinarju Saulu Friedländerju. Foto: EPA
Združenje nemških založnikov in knjigotržcev nagrado za mir letos podeljuje zgodovinarju Saulu Friedländerju. Foto: EPA
Orhan Pamuk
Med dobitnike nagrade za mir Združenja nemških založnikov in knjigotržcev se je vpisal tudi že Orhan Pamuk. Foto: EPA

Friedlander bo nagrado Združenja nemških založnikov in knjigotržcev prejel oktobra ob odprtju frankfurtskega sejma. Izraelskemu zgodovinarju nagrado podeljujejo zaradi njegovega pisanja o holokavstu in zgodovini tretjega rajha, žirija pa je lavreata označila z besedami "epski pripovedovalec zgodovine holokavsta in preganjanja Judov v času nacizma v Evropi".



Tri vrste subjektov, udeleženih v holokavstu
Posebnost Friedländerjevega pisanja je tematska trodelnost. Profesor zgodovine na kalifornijski univerzi (University of California) v Los Angelesu namreč v svojih delih razčlenjuje delovanje in usodo treh skupin ljudi: tiste, ki so vodili holokavst in ki so jih obsedale pogosto prav neverjetno nore ideje, žrtve in množico molčečih. Posebej osredotočenje na zadnjo skupino ponuja nov vpogled v zgodovino druge svetovne vojne, saj so ravno na videz nedolžne množice s svojim nedelovanjem omogočale razrast strahovlade nacistov. V slovenskem jeziku lahko prebiramo eno samo delo Saula Friedländerja. Leta 1966 je v prevodu Dušana Savnika izšlo delo Pij XII. in tretji rajh: dokumenti.

Prvi lavreat Max Tau
Nagrado so prvič podelili leta 1950. Lani je priznanje prejel sociolog Wolf Lepenies, med dobitniki pa so tudi turški pisatelj Orhan Pamuk, pisatelj in nekdanji češki predsednik Vaclav Havel, filozof Karl Jaspers, pisateljica Astrid Lindgren in filozof ter sociolog Jürgen Habermas. Prvi izbranec Združenja nemških založnikov in knjigotržcev pa je bil založnik in pisatelj Max Tau.