Boris Pahor je večkrat kandidiral za Nobelovo nagrado. Leta 1992 je za svoje literarno delo prejel Prešernovo nagrado, 2007 pa je bil sprejet v red legije časti, kar je najvišje francosko državno priznanje. Foto: Filozofska fakulteta
Boris Pahor je večkrat kandidiral za Nobelovo nagrado. Leta 1992 je za svoje literarno delo prejel Prešernovo nagrado, 2007 pa je bil sprejet v red legije časti, kar je najvišje francosko državno priznanje. Foto: Filozofska fakulteta
Giorgio Napolitano
Boris Pahor je za dnevnik Il Gazzettino povedal, da se Giorgio Napolitano spominja samo povojnega nasilja Slovencev in ne navaja italijanskega nasilja nad Slovenci. Foto: EPA

"Italija mi hoče podeliti odlikovanje? Lahko bi ga tudi odklonil, saj bi ga s težavo sprejel od predsednika republike, ki se spominja samo povojnega nasilja Slovencev in ne navaja italijanskega nasilja nad Slovenci," je besede tržaškega pisatelja za dnevnik Il Gazzettino povzel Primorski dnevnik.

Tem besedam je Pahor dodal, da bi, če bi odlikovanje sprejel, to storil v znak hvaležnosti do italijanskih prijateljev, ki so podprli to pobudo, o kateri je izvedel iz časopisja. Novico o postopku za podelitev državnega priznanja je po petkovi slovesnosti v Rižarni Pahorju posredoval tudi vladni podtajnik Ettore Rosato.

O italijanskem predsedniku Giorgiu Napolitanu je Pahor za italijanski časopis povedal, da ne more vedeti, kaj se je dogajalo s fašizmom pri nas. "Žal je nasilje nad Slovenci med obema vojnama in med drugo vojno povzročilo nasilje nad Italijani, a ne samo nad njimi. Napolitano se med lanskim in letošnjim spominskim dnevom ni spomnil na ustreljene slovenske talce, na požgane domove in na deportacije starejših, žensk in otrok v italijanska koncentracijska taborišča,"

Nagrado bo vendarle sprejel
Pahor pa je bil zadovoljen z besedami tržaškega župana Roberta Dipiazze, ki je pisatelja v Rižarni opisal kot poštenega intelektualca, ki je vselej razmišljal s svojo glavo. Tako bo zamejski pisatelj vendarle z zadovoljstvom sprejel priznanje občine Trst, ki ga je napovedal župan.

Veliki borec za zamejske pravice
Tržaški pisatelj Boris Pahor velja za velikega borca za pravice zamejcev in je na svetu najbolj poznan po svojem romanu Nekropola. V slovensko zavest se je med drugim zapisal tudi z intervjujem z Edvardom Kocbekom, v katerem je ta spregovoril o povojnih pobojih.