Svoje znanje o gradovih na Slovenskem je priznani kastelolog predstavil že v obsežni zbirki Grajske stavbe, ki je izšla pod okriljem založbe Viharnik, zdaj pa Cankarjeva založba predstavlja izbor najveličastnejših v knjigi Najlepši slovenski gradovi. V delu, ki je pravzaprav nadgradnja izdaje Gradovi na Slovenskem izpred približno dveh desetletij, predstavlja skoraj 40 najzanimivejših in najbolje ohranjenih srednjeveških grajskih stavb nekoč in danes.
Knjiga je obogatena z osveženim slikovnim gradivom, ki jasno kaže, kakšne spremembe so gradovi doživeli v zadnjem času. Poleg izčrpnih besedil pa najdemo v monografiji še izbrane različice grbov nekdanjih grajskih lastnikov in stare vedute, prek katerih lahko spoznamo, s kakšnimi podobami so gradovi navduševali v času, ko njihova okolica še ni bila okrnjena. Grajske legende pa bodo bralca še dodatno popeljale med simbole fevdalne moči.
Nova spoznanja o življenju grajske gospode
Ob najbolje ohranjenih gradovih najdemo v delu tudi nekaj ruševin, ki so ohranile srednjeveško jedro. Publikacijo pa dopolnjujejo novi izsledki preučevanja gradov, ki osvetljujejo številne neznanke iz njihove preteklosti, hkrati pa strokovnjakom pomagajo pri spoznavanju, kakšno je bilo takratno življenje na gradovih.
Najbolj zagrizeni ljubitelji časa viteštva, plemiškega življenja in trubadurjev, lahko srednjeveško življenje spoznavajo tudi v Stoparjevih delih Za grajskimi zidovi, Svet viteštva in Ostra kopja, bridki meči (vse pri založbi Viharnik).
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje