Dediči pokojnega pisatelja Adriana Jacobsa so Rowlingovo hoteli tožiti zato, ker je po njihovem mnenju četrti del sage o mladem čarovniku, Harry Potter in ognjeni kelih, v veliki meri "sposojen" od Jacobsove knjige The Adventures of Willy the Wizard.
Sodnica Shira Sheindlin je razsodila, da ne gre za plagiatorstvo, saj se, kot je napisala v razsodbi, deli med seboj razlikujeta tako po vsebini kot po slogu. "Kontrast med celotno zasnovo in vtisom, ki ga pustita knjigi, je tolikšen, da kaka resna primerjava med njima ni mogoča." Pri Scholasticu, ameriškem založniku britanske pisateljske zvezde, so se že odzvali, da so z razsodbo zadovoljni. "Hitra razveljavitev primera potrjuje naše prvotno stališče, da obtožbe nimajo nobene teže in da je vsaka primerjava Harryja Potterja s čarovnikom Willyjem absurdna.
Je ideja o čarovniškem turnirju zares tako neponovljiva?
Sin leta 1997 umrlega Adriana Jacobsa trdi, da je Rowlingova iz "Willyja", ki je izšel leta 1987, prekopirala del zapleta, denimo čarovniški turnir, in koncept, da čarovniki potujejo z vlaki. Februarja lani so enako tožbo vložili tudi v Veliki Britaniji, tam proti založbi Bloomsbury; Rowlingova je takrat v izjavi za javnost zanikala, da bi za Jacobsov roman pred obtožbo sploh slišala. Tudi britanski sodnik je presodil, da je plagiatorstvo v tem primeru "malo verjetno", ni pa tožbe takoj razveljavil, kot je to zdaj naredila njegova ameriška kolegica.
Davek uspeha?
Od leta 1997, ko je izšla prva knjiga iz zdaj rekorde podirajoče (in končane) sage, so po svetu prodali že več kot 400 milijonov izvodov knjig o Harryju Potterju. Jasno je, da si marsikdo zaželi kos pogače, ki je iz Rowlingove naredila eno najbogatejših žensk v Veliki Britaniji (njeno premoženje Forbes ocenjuje na milijardo dolarjev). Bolj ali manj v pozabo je na primer utonila podobna obtožba iz leta 2001, ko je ameriška pisateljica Nancy Stouffer sprožila alarm, češ da je Rowlingova idejo za Harryja Potterja ukradla iz knjig, ki jih je sama napisala med letoma 1984 in 1988 in v njih uporabila besedo "muggle(s)" (bunkelj(ni)), v seriji delovnih zvezkov za otroke pa Larryja Potterja, dečka s skuštranimi rjavimi lasmi in očali. Sodišče je razsodilo Rowlingovi v prid, izkazalo pa se je tudi, da je Stoufferjeva naknadno spreminjala svoj rokopis in vanj vstavila besedo "muggle".
Danes 45-letni pisateljici se je zamisel za knjigo o mladem čarovniku porodila na potovanju z vlakom iz Manchestra v London leta 1990.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje