Grisham je presenečen ugotovil, da pisanje neleposlovnih del sploh ni mačji kašelj. Preglavice mu je povzročalo pisanje knjige The Innocent Man, resnične zgodbe prijateljev Rona Williamsona in Dennisa Fritza, ki sta bila leta 1982 po krivem obtožena umora neke natakarice. Williamson, ki je bil duševno neuravnovešen, je bil obsojen na smrtno kazen, ki je bila preklicana šele pet dni pred izvšitvijo. Nazadnje so ju oprostili na podlagi DNA-preiskav, ki so pokazali, da moških na kraju zločina sploh ni bilo.
"Pisanje o resničnih dogodkih zahteva neskončno raziskovanje, natančnost in doslednost - in nobena izmed naštetih ni moja močna stran," je Grisham zaupal obiskovalcem literarnega festivala v angleškem Cheltenhamu. "Ta knjiga me je stala približno petkrat toliko truda kot me po navadi romani. V to se ne nameravam več spuščati."
Grishama je Williamsonova zgodba začela zanimati, ko je predlani v New York Timesu prebral njegovo osmrtico. "Česa takega si sam ne bi mogel izmisliti niti v največjem zamahu navdiha - preprosto predobra zgodba je bila." V Grishamu, ki je znan po svojih dramah o sodnih procesih in "hudobnih" multinacionalkah, ki skušajo pomendrati posameznika, je primer zbudil zanimanje zato, ker je bil po njegovem mnenju v nebo vpijoč primer pravice, ki je zatajila.
Zelo "grishamovsko": Posameznik proti sistemu
"Vse skupaj ni spremenilo mojega mnenja o smrtni kazni - tej nasprotujem že vrsto let - je pa poglobilo moj dvom o ameriškem sodnem sistemu. Če ljudem ne moreš ponuditi poštenega sojenja, je s sistemom nekaj narobe." Knjiga je ostra kritika površnega dela policistov v mestecu Ada v Oklahomi in analiza, kakšne posledice je to imelo na nedolžnega človeka. "Williamsonu se je med čakanjem na usmrtitev zmešalo in ko je bil izpuščen, se je zapil do smrti."
Je žrtvoval načela za prodajni uspeh?
Eden (prodajno) najupešnejših pisateljev na svetu - ljudje so pokupili že več kot 200 milijonov izvodov njegovih knjig - je kariero začel kot odvetnik. Spotoma je napisal še knjigo A Time To Kill, ki je dosegla skromno naklado 5 tisoč izvodov, kar ga je skoraj odvrnilo od pisanja. "Sam sem kupil tisoč izvodov in jih prodajal iz prtljažnika svojega avta," se spominja Grisham. Po tem neuspehu je sklenil poskusiti še enkrat in rodila se je Firma, najbolj "v nebo kričeče komercialen roman, kar sem ga zmogel napisati." Če bi bil tudi ta roman polom, bi vrgel puško v koruzo - a zasukalo se je drugače in po njegovem romanu je bil posnet film s Tomom Cruisom v glavni vlogi.
Filmskim adaptacijam ne nasprotuje
Do danes je Grisham napisal 18 knjig. Večina je navdihnila tudi filmsko priredbo. Pisatelju je bila večina po godu - z eno opaznejšo izjemo. "Film The Chamber je bil od samega začetka popolna katastrofa in vesel sem, da ga ni šel nihče gledat."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje