V založbi Viharnik so predstavili novo knjigo Ljubljana – Ilustrirana zgodovina, pod katero se kot avtorica besedila podpisuje zgodovinarka Maja Žvanut, ilustracije pa je prispeval Matjaž Schmidt.
Zgodba te knjige je potekala na nekoliko drugačen način, kot je običajen postopek pri ilustriranih delih. Najprej so namreč nastale ilustracije, s katerimi se je začel Schmidt ukvarjati že pred približno desetletjem, šele pozneje pa je Žvanutova napisala besedilo. Tega so si sprva zamislili le kot krajšo spremljavo k ilustracijam, a so se nato odločili za obsežnejšo predstavitev zgodovine mesta.
Od prazgodovine do danes
Kot je poudarila avtorica, ne gre za vodnik, ampak za predstavitev Ljubljane skozi čas. Ta se vije vse od prazgodovine, Emone kot prvega rimskega mesta na tleh današnje Slovenije, prek srednjega veka, časa Karniole in frankovske države, srednjeveškega življenja na gradu, Ljubljane kot španheimskega mesta, prestolnice habsburške dežele Kranjske, prek baroka, v katerem je dobilo mesto povsem novo podobo, 19. stoletja, ko je imela pomembno vlogo političnega in kulturnega središča naroda, pa vse do slovenskega glavnega mesta in današnjih dni.
Žvanutova pri svojem delu ni želela ponavljati že dobro poznanih anekdot, ampak prikazati zgodovino mesta, njegov potek skozi čas. Zgoščeno in pregledno pripoved, ki je zanimiva tako za mlajše kot starejše ljubitelje zgodovine, je obogatila tudi z zanimivimi, morda manj poznanimi podatki. Tako na primer izvemo, da so po ostankih, ki so se ohranili za antičnimi časi Emone, v srednjem veku dali imena nekaterim še danes tako poimenovanim območjem, kot na primer Gradišče, ki nosi ime po razvalinah naselbin in Mirje po rimskem obzidju (mir, murus, zid). Pa tudi, kako je, po prihodu evropskih voditeljev na kongres Svete alinase leta 1892, nastal Kongresni trg.
Z ilustracijami do lažje predstave o življenju naših prednikov
Matjaž Schmidt, ki je do zdaj ilustriral prek 200 knjig, si je pri ustvarjanju podob iz ljubljanske zgodovine pomagal z vedutami, vojaško kartografijo in starimi razglednicami, pa tudi z Google Earth, da bi dobil boljšo predstavo prostora mesta. Kot je pojasnil, do konca baroka celotne podobe Ljubljane ni bilo težko zaobjeti, ob koncu 19. stoletja pa je postala z njeno širitvijo ta naloga praktično nemogoča. Ilustrator je še poudaril, da gre pri ilustracijah za avtorski pristop k vsebini, zato bralec ne sme iskati prevelike točnosti. Direktorica založbe Urška Pipan je opozorila predvsem na dvostranske ilustracije, ki prikazujejo zgodovinski razvoj prostora, v kateri danes domuje Ljubljana, kot živega organizma. Te spremljajo tudi manjše podobe, ki se osredotočajo na zanimive prizore iz vsakdanjega življenja prebivalcev.
Prestolnica potrebuje obsežno monografijo
Ljubljana, ki sodi med najstarejša in že od vsega začetka najpomembnejša slovenska mesta, do zdaj pravzaprav še ni imela celovitejšega in obsežnejšega zgodovinskega pregleda. Ilustrirana zgodovina Ljubljane je vsekakor pomemben začetek, vendar pa si po avtoričinem mnenju prestolnica zasluži tudi obsežno monografijo. "Iz tega je nekaj nastalo, naprej pa naj gradijo drugi," je sklenila Maja Žvanut.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje