Na razpravi z naslovom Poezija in turizem, ki jo je vodil Goran Potočnik Černe, je tekla beseda o povezavah med tema na videz nepovezanima fenomenoma. Govorci so se strinjali, da kulturni turizem, ki povezuje ta dva pojma, v Sloveniji še ni dovolj razvit, čeprav Unesco, kot je povedala Janja Spevan, ki se ukvarja z literarnim turizmom, napoveduje, da je prav to veja turizma, ki se bo do leta 2020 najbolj razvila.
Zgledujmo se po severnih sosedih
Na področju kulturnega turizma so po besedah soustanoviteljice Multidisciplinarnega raziskovalnega instituta Maribor Polonce Blažič veliko naredili Avstrijci, a tega niso storili čez noč, saj so v to področje vlagali več kot deset let.
V Sloveniji ima od mest daleč največ turistov Ljubljana, močna pa sta tudi obalni in zdraviliški turizem. In prav gostje zdravilišč so tisti, ki bi jih po besedah Blažičeve najbolj zanimal kulturni turizem. Kot je poudarila, je v turizmu treba misliti na večje množice, ne le na elitne skupine, ki jih zanima denimo literatura.
Navajeni "zastonjkarstva"
Po besedah pesnice in direktorice mladinskega centra v Celju Glorjane Veber bi lahko prodajali tudi literaturo, vendar si, kot je dejala, "slovenski pesniki ne damo dovolj visoke cene; ljudi vabimo na brezplačne literarne večere, jim ponujamo zastonj vino in pecivo ter jim za povrh ponudimo še zastonj knjigo".
Smo torej "kulturna meka" ali "neodkrit biser"?
Kot je povedala Spevanova, je v svetu vedno večji poudarek na pripovedovanju zgodb, ki jih ima Slovenija nešteto. Lahko bi denimo ob Soči prodajali zgodbo Hemingwaya na soški fronti. Blažičeva se s sogovornico ni povsem strinjala, saj, kot je dejala, Slovenijo tujci vidijo kot naravni, še neraziskan prostor, in ne kot kulturni biser. "In to si moramo priznati, ne moremo biti svetovni prvaki na vseh področjih," je menila.
Potočnik Černe je dejal, da si ne dela utvar, da bi lahko poezija rešila slovenski turizem, a vendar bi se jo dalo izkoristiti. Spevanova je ob tem omenila projekt Slovenska pisateljska pot in turistični obisk Vrhnike, kjer na celosten način predstavijo vse od mesta, Cankarjevega dela do kave in skodelice, ki jo lahko turist odnese domov kot spominek.
Slovenija kot vmesni postanek
Vsi govorniki so se strinjali z Blažičevo, ki je dejala, da se moramo zavedati, da smo le prehodna država. Povprečna doba turista na slovenskih tleh je 2,7 dneva. Vebrova je pojasnila, da se s to problematiko spopadajo tudi v mladinskem centru v Celju, saj vedo, da so le vmesna destinacija, zato poskušajo z različnimi dejavnostmi turiste čim dlje zadržati v mestu.
Po razpravi so razglasili Stritarjevo nagrajenko. Tanji Petrič bo žirija, ki so jo sestavljali Ivan Dobnik (predsednik), Aljoša Harlamov ter Tina Kozin, nagrado izročila v soboto, 4. julija, na sklepni prireditvi festivala Pranger, ki bo v kulturnem centru Rogaške Slatine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje