Kako zveni književnost? Najbolj zanesljivi odgovor na to vprašanje seveda je, da poslušate literarne oddaje na programih Radia Slovenija. Literarne oddaje, od Liričnega utrinka do Literarnega večera in Literarnega portreta, od Izbrane proze do Spominov, pisem in potopisov, za piko na i pa še Humoresko tega tedna. Naj vam v pričujočem besedilcu približamo vsaj nekaj oddaj iz bogate tedenske ponudbe.
Med literarnimi oddajami naj omenimo tokrat štiri izjemne Nokturne. Najprej sobotnega ob visokem in okroglem življenjskem jubileju dramskega igralca Borisa Juha. Rodil se je v Celju, po končanem študiju na AGRFT je najprej igral v Slovenskem mladinskem gledališču in Mestnem gledališču ljubljanskem, nastopal pa je tudi na eksperimentalnih odrih - na Odru 57 in v Gledališču Glej. Leta 1971 je postal član ansambla osrednje slovenske gledališke hiše, ljubljanske Drame, kjer je ostal vse do upokojitve in skozi desetletja ustvaril množico pomembnih vlog. Veliko je nastopal tudi v filmu (med drugim je odigral glavne vloge v Duletičevi vojni drami Med strahom in dolžnostjo, v Klopčičevih Iskanjih in Pogačnikovem Našem človeku), na televiziji ter seveda na Radiu. V našem bogatem arhivu hranimo veliko skozi desetletja nastalih oddaj z njegovimi natančnimi, doživetimi in premišljenimi interpretacijami literarnih besedil. Ob igralčevem rojstnem dnevu smo iz radijskih literarnih oddaj izbrali pesmi Bestiarij Marjana Strojana, Prihod pomladi Franceta Balantiča, Zate, oh, demokracija Walta Whitmana v prevodu Uroša Mozetiča, Sreča frfrava je punčara Heinricha Heineja v prevodu Mileta Klopčiča, Osvoboditev Trsta Miroslava Košute, Prazno mesto Franceta Forstneriča in sonet Milana Jesiha v prepoznavni jubilantovi interpretaciji.
Dramski igralec Blaž Šef se je v minulih letih uveljavil kot vrhunski interpret literarnih besedil. Spomnite se samo – na primer – njegove interpretacije poezije Davida Bedrača, nabite z različnimi nebesednimi elementi, svojo odličnost pa je ponovno dokazal z interpretacijo pesmi Primoža Čučnika. Tako lahko slišite nekaj Čučnikovih pesmi iz zbirke Niti v sanjah, iz pesnikove desete knjige. V zbirki se izrazno raznovrstno, a v zelo prepričljivo celoto prepletejo pesnikovo temeljito poznavanje poezije in posluh zanjo, humor, samoironija in pronicljivost, s katero odpira filozofske in globlje bivanjske teme. Nikar ne zamudite vrhunske sodobne slovenske lirike v vrhunski interpretaciji.
Alex Kama Devetak prihaja iz Gorice, je komparativist in slovenist. Piše prozo, dramska besedila in scenarije. Trenutno deluje kot koordinator dogodkov in promocije v Narodni in študijski knjižnici v Gorici in Trstu. Njegova literarna pot se je začela leta 2018, ko se je uvrstil med polfinaliste Pesniškega turnirja. Leta 2020 je zmagal na slovenskem natečaju Spirala, leto pozneje pa je kot prvi Slovenec iz Italije zmagal na festivalu mlade literature Urška, kar mu je omogočilo izdajo kratkoproznega prvenca Nedaleč. Leta 2023 je v Gorici premiero doživela njegova glasbena predstava Od Nice do Gorice, ki bo avgusta letos znova uprizorjena v sklopu programa Evropske prestolnice kulture. Trenutno piše nove zgodbe ter svoj prvi roman, v Literarnem nokturnu pa lahko slišite njegovo še neobjavljeno zgodbo Stara klop pod mogočnim kostanjem v interpretaciji Branka Jordana.
Pesnica in filozofinja Katarina Majerhold je v pesmih, ki jih v Literarnem nokturnu interpretira dramska igralka Darja Reichman, brezkompromisna. To napoveduje že naslov Nokturna (Ne)moč, potem pa posamezne pesmi. Katarina Majerhold piše o izkušnjah, o katerih prevečkrat molčimo: o bolezni, slabosti, pešanju … o raku, tudi o želji. Pesnica zelo odkrito in neposredno upesnjuje svojo izkušnjo, upanje in pričakovanja, tako da poslušalke in poslušalca ne pusti hladnokrvne(ga).
Omenjeni Nokturni odgovarjajo na vprašanje Kako zveni književnost, tako kot odgovarjajo na vprašanje še druge literarne oddaje. Zato vabljeni k njihovemu poslušanju na radijskih valovih ali spletnih straneh. Tako kot knjige vas literarne oddaje čakajo, da se vas dotaknejo, nagovorijo, pritegnejo in … (kar je še velikih besed).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje