Več kot 20 kitajskih pisateljev trdi, da je Apple v svoji spletni trgovini ponujal njihova dela, ne da bi bile za to urejene avtorske pravice. Foto: EPA
Več kot 20 kitajskih pisateljev trdi, da je Apple v svoji spletni trgovini ponujal njihova dela, ne da bi bile za to urejene avtorske pravice. Foto: EPA

Na pekinškem sodišču so po poročanju AP vložili tri ločene tožbe v imenu 12 piscev, ki trdijo, da so 59 njihovih del brez dovoljenja prodajali preko trgovine Apple's iTunes. Primer je zanimiv odklon ob običajnega vzorca, ko ameriški umetniki tožijo kitajske ponarejevalce glasbenih CD-jev, modnih oblačil in drugih avtorsko zaščitenih dobrin, ki naj bi povzročali milijarde dolarjev škode.

Po januarju še deset novih avtorjev
Carolyn Vu
, predstavnica Appla za stike z javnostmi v Pekingu, je povedala, da podjetje spoštuje intelektualno lastnino in se hitro odziva na pritožbe, vendar ni želela govoriti o podrobnostih tožbe kitajskih pisateljev. Odvetnik pisateljev Vang Guohua je povedal, da so njihova dela na voljo v Apple Storu brez dovoljenja, s čimer kršijo njihove avtorske pravice. Apple je nekatere knjige izbrisal že po tem, ko so januarja vložili tožbe, a so se nekatera dela znova pojavila, ko so jih menda naložili razvijalci, ki prek spletne trgovine prodajajo svoje aplikacije. "Razvijalci, s katerimi ima Apple pogodbe, so jih spet naložili v trgovino. Gre za zamaskirano spodbujanje, saj ti razvijalci niso bili kaznovani. Lahko bi jih izločili, a se jim ni zgodilo nič," je razložil odvetnik Vang.

Apple v svoji spletni trgovini ponuja več kot 585 tisoč aplikacij in po objavljenih pravilih morajo razvijalci sami poskrbeti za urejene avtorske pravice v svojih aplikacijah. Wang je še dodal, da se je od januarske tožbe tožnikom pridružilo še deset pisateljev, ki pa še niso vložili tožbe. Skupaj z novimi se je torej pritožilo več kot 20 avtorjev, ki trdijo, da Apple prodaja 95 "piratskih" naslovov. Čeprav tožbe zaradi kršenja avtorskih pravic običajno potujejo v nasprotni smeri , tokratna ni prvi primer, ko se Kitajci pritožujejo zaradi ameriških kršitev. Leta 2009 se je z vlado povezano kitajsko društvo za zaščito avtorskih pravic pritožilo, da je Google brez dovoljenja skeniral skoraj 20 tisoč del 570 kitajskih avtorjev v svojo digitalno knjižnico. Google se je za napako opravičil.