Taboriščni kompleks Jadovno je deloval pred sistemom taborišč Jasenovac. Foto: EPA
Taboriščni kompleks Jadovno je deloval pred sistemom taborišč Jasenovac. Foto: EPA

Jadovno je mesto smrti, strahot in težkih spominov.

Djuro Zatezalo, avtor knjige
Djuro Zatezalo je uspel dokumentirati likvidacijo več kot 40.000 moških, žensk in otrok. Foto: MMC RTV SLO

V Beogradu so predstavili knjigo Jadovno - kompleks ustaških logora 1941, v kateri Djuro Zatezalo predstavlja kompleks taborišč, v katerih je Neodvisna država Hrvaška leta 1941 začela načrtni genocid nad Srbi in Judi. Knjigo je izdal Muzej žrtev genocida, katerega višji kustos in urednik knjige Jovan Mirković je med drugim povedal, da knjiga obsega študijo in popis identificiranih žrtev ter zbornik dokumentov s pričevanji preživelih.

Sistematično pobijanje Srbov in Judov
Kot je še pojasnil Mirković, je kompleks Jadovno deloval pred sistemom taborišč Jasenovac, kjer se je v imenu ustvarjanja "čistega hrvaškega prostora in nacije" začelo sistematično uničevanje pripadnikov drugih religij in narodov. Od 11. maja do 22. avgusta leta 1941, ko so taborišče prevzele enote fašistične Italije, je bilo po Mirkovićevih besedah ubitih več deset tisoč Srbov in Judov.

V svojem dolgoletnem zbiranju gradiva je Zatezalo uspel dokumentirati likvidacijo več kot 40.000 moških, žensk in otrok, od tega 95 odstotkov Srbov (30.012) in pet odstotkov Judov, Hrvatov in drugih antifašistov. Avtor knjige je sestavil tudi poimenski seznam 10.502 žrtev, med katerimi najdemo 71 duhovnikov. Kot je ob predstavitvi knjige še povedal Mirković, so trupla žrtev večinoma zmetali v kraške jame - 'bezdanke'

Komunistična Jugoslavija skrivala resnico o taboriščih
Po nekaterih ocenah naj bi bilo v Jadovnu 120.000 žrtev, nekdanja Jugoslavija pa naj bi po navedbah Zatezala navajala 1.794 žrtev. Po Zatezalovih besedah je bilo Jadovno taborišče, kjer so žrtve privedli pred jame in jih tam pobili ali zaklali. Po njegovih raziskavah je bilo samo v Gospiću likvidiranih 3.865 ljudi.

Sodelavec Inštituta za sodobno zgodovino Milan Koljanin pa je med drugim poudaril, da so v komunistični Jugoslaviji resnico o 32 jamah na Velebitu odrivali s floskulo o bratstvu in enotnosti, vendar jih ni moglo skriti niti njihovo betoniranje.

Daljše prebivanje taboriščnikov ni bilo predvideno
Jadovno leži v eni izmed dolin na Velebitu, taborišče pa je bilo na 1.250 kvadratnih metrov, ograjeno z bodečo žico. Območje ni vključevalo nobenega objekta, ker daljše prebivanje taboriščnikov ni bilo predvideno. Leta 2000 so v spomin na pobite Jude v taborišču Jadovno odkrili spominsko ploščo v preddverju Židovske občine Zagreb.

Jadovno je mesto smrti, strahot in težkih spominov.

Djuro Zatezalo, avtor knjige