Slovenski politiki, ki se odprtja Slovenskih dnevov knjige praviloma udeležijo vsako leto, tudi tokrat niso manjkali. Na majhnem odru so nekaj pohvalnih besed knjigi namenili vsi, od slovenskega predsednika Danila Türka, ministra za kulturo Vaska Simonitija, ljubljanskega župana Zorana Jankovića, do tistih, ki so z literaturo vsakodnevno v stiku, kot so predsednik Društva slovenskih pisateljev Slavko Pregl, predsednik strokovnega združenja založnikov in knjigotržcev Slovenije Mitja Zupančič in letošnji dobitnik pesniške nagrade čaša nesmrtnosti Milan Dekleva.
Türk: »Brez knjige tudi v prihodnosti ne bo šlo« Kot je v svojem govoru poudaril slovenski predsednik Türk, smo Slovenci narod z dolgoletno tradicijo knjige, ki sega vse do utemeljitelja slovenskega knjižnega jezika in književnosti Primoža Trubarja. Knjiga je bila tako vedno v središču kulturnega razvoja in duhovnega vzpona slovenskega naroda, po njegovem mnenju pa se nam ni treba bati tudi za njeno prihodnost. Kljub novim elektronskim in vizualnim medijem bo namreč knjiga tista, ki bo tudi v prihodnje zagotavljala kakovosten družbeni razvoj in intelektualno ustvarjanje.
Simoniti opozoril na dvig bralne kulture V svojem govoru se je na osrednji moto letošnjih dnevov knjige "Jezik je svet" navezal minister Simoniti, ki je povedal, da sam sintagmo razume na več načinov, od tega, da nam je svet dostopen šele v jeziku, do tega, da jezik predstavlja gradivo za nastajanje literature, hkrati pa gre za izjemno vrednoto, tako rekoč "svetinjo, nepogrešljivo za naše življenje, ki jo je treba brezpogojno spoštovati in varovati."
Več o Slovenskih dnevih knjige lahko preberete tukaj.
Simoniti je opozoril tudi na dvig bralne kulture, ki jo je moč doseči le s kontinuiranim delom in za kar si prizadevajo tudi na ministrstvu, predvsem s podpiranjem vrste dejavnosti in novoustanovljeno Javno agencijo za knjigo, ki bo dober obet tako za avtorje, kot bralce in kupce knjig. Čeprav so se ravno okoli ustanovitve agencije lani zelo kresala mnenja med predstavniki ministrstva in Društvom slovenskih pisateljev, ki se niso mogli uskladiti okoli 6. in 11. člena zakona, ki govorita o ustanovitvi sveta agencije in njenem financiranju, pa je minister, vsaj po njegovi izjavi za MMC sodeč, na vse skupaj že malo pozabil. Njegovo mnenje o vse slabšem ekonomskem položaju slovenskih pisateljev in uvedbi nične davčne stopnje na knjigo, pa si lahko ogledate v priloženem videoposnetku.
Kristina Sluga V fotozgodbi pa si poglejte nekaj utrinkov s slavnostnega odprtja ...
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje