Zgorela oziroma prepovedana so bila dela avtorjev, kot so Erich Kästner, Joseph Roth, Franz Werfel in Stefan Zweig. Foto:
Zgorela oziroma prepovedana so bila dela avtorjev, kot so Erich Kästner, Joseph Roth, Franz Werfel in Stefan Zweig. Foto:
Georg P. Salzmann
Georg P. Salzmann je začel svoje knjižne police z nekoč prepovedanimi knjigami polniti v 70. letih in z vestnim iskanjem v teh letih zbral zavidanja vredno knjižno zbirko.

V tej so slovesno odprli preurejene prostore, kjer bodo nemudoma razstavili in javnosti omogočili dostop do tretjine od 12.000 knjižnih naslovov omenjene zbirke. Na odprtju seveda ni manjkal Georg P. Salzmann, ki je več kot tri desetletja zbiral knjige zlasti tistih pisateljev, ki so se znašli na črni listi nacistov in v ognjenih zubljih leta 1933. 10. maja tega leta so v številnih nemških mestih simbolično požgali vrsto knjig, ki so postale desetletja po koncu vojne Salzmannova 'specialiteta'. Leta pridnega zbiranja pa so nato ustvarila reprezentativen pregled prepovedanega nemškega leposlovja v obdobju nacistične diktature.

Salzmann se je odločil, da ustvari z lastno knjižnico nekakšen spomenik tem, delno pozabljenim knjižnim zakladom. Življenje je tako posvetil neumornemu 'lovu' na knjige v antikvariatih po Evropi, iskanje pa ga je popeljalo tudi na druge celine. A množeče se knjige so začele vse bolj polniti stanovanje in se kopičiti pod kavno mizico, na zofi, potem ko so bile seveda že davno napolnjene visoke knjižne police hiše v Lochhamu, predmestju Münchna.
Desetletja iskanja prave rešitve
Treba je bilo najti novo rešitev in to so omogočili bibliotekarji augsburške univerze. Mineva leto dni, odkar so zavidanja vredni zbirki knjig nov dom ponudili v Augsburgu, ki je za 410.000 evrov odkupila knjižnico. Salzmanna namreč ni skrbela le prostorska stiska, ampak je bil prepričan, da je treba knjigam zagotoviti ustrezno hranjenje, saj se je bal, da bi jih poškodoval požar ali vlaga.

Iskanje nove lokacije ga je bremenilo približno deset let, nato pa se je našla rešitev v Augsburgu. Glavni pogoj, ki ga je dal nekdanji lastnik pri prodaji knjig, je bil, da so dostopne javnosti. Nakup so omogočili univerza, mesto, dežela Bavarska in zasebniki. Katalogizacijo naj bi predvidoma končali do leta 2012.