Pisanje v živo je dvodnevni mednarodni eksperimentalni dogodek, bo obiskovalcem ponuja vpogled v ustvarjalni proces nastajanja literarnega besedila. Foto: MMC RTV SLO
Pisanje v živo je dvodnevni mednarodni eksperimentalni dogodek, bo obiskovalcem ponuja vpogled v ustvarjalni proces nastajanja literarnega besedila. Foto: MMC RTV SLO
Pisanje
Dogodek je s svojo drzno in eksperimentalno naravo eden redkih, ki raziskuje akt literarnega ustvarjanja in ugotavlja, kaj se zgodi, ko se ta iz intimnega procesa med štirimi stenami prestavi pred občinstvo.
Vesna Lemaić
Leta 1981 rojena Vesna Lemaić živi in ustvarja v Ljubljani. Je prepoznaven glas mlade generacije, ki je že za svojo prvo zbirko kratkih zgodb Popularne zgodbe prejela vrsto nagrad. Foto: MMC RTV SLO/ A. J.

Danes in v torek bodo trije prepoznavni avtorji mlajše pisateljske generacije iz prostora nekdanje Jugoslavije v živo pisali kratko zgodbo. Iztočnico za pisanje bodo dobili tik pred začetkom pisanja – obakrat bo Pisanje v živo potekalo med 17.00 in 20.00 – njihovo pisanje pa bo izmenično vidno na zaslonu eni od sob Trubarjeve hiše literature.
Organizatorji opozarjajo, da gre za reden dogodek spremljanja akta literarnega ustvarjanja, ki ugotavlja, kaj se zgodi, ko se ta iz intimnega procesa med štirimi stenami prestavi na “oder”.
Svoje zgodbe bodo pred občinstvom pisali slovenska pisateljica Vesna Lemaić, iz Bosne in Hercegovine prijaha Veselin Gatalo, s Hrvaške pa Maja Hrgović, torej avtorji, ki s svojstvenim in aktualnim izrazom in s svojo družbeno-kritično držo prispevajo v literarno zakladnico Jugovzhodne Evrope.

Svoje besede bodo razgrinjali ...
Veselin Gatalo je za svoj roman Geto prejel nagrado za najboljši hrvaški znanstvenofantastični roman v letu 2006, leta 2007 pa je dobil nagrado Aleksa Šantiča za zbirko poezije Vrijeme mesinganih perli (Čas medeninastih perl), sicer pa ga javnost verjetno najbolje pozna kot enega od pobudnikov za postavljanje spomenika filmskemu mojstru borilnih veščin Bruceu Leeju v Mostarju.
Kratke zgodbe Splitčanke Maja Hrgović so bile objavljene v različnih antologijah, med drugim v Najbolje hrvatske priće 2007 (Najboljše hrvaške zgodbe). Je dobitnica prestižne nagrade Balkanske raziskovalne poročevalske mreže (BIRN) za svoje raziskovalno-reportersko delo v Jugovzhodni Evropi, kjer je raziskovala posledice socialno ekonomske migracije žensk iz Balkana. Lani je izšla zbirka kratkih zgodb Pobjeđuje onaj kojem je manje stalo (Zmaguje tisti, ki mu je manj do tega), poznamo pa jo tudi kot dobitnico pisateljske štipendije Srednjeevropske pobude festivala Vilenica.
Vesne Lemaić verjetno ni treba posebej predstavljati, saj je nase opozorila že s prvo zbirko kratkih zgodb Popularne zgodbe leta 2008, za katero je prejela celo plejado nagrad - nagrado Slovenskega knjižnega sejma za najboljši literarni prvenec leta 2009, nagrado Liberalne akademije Zlata ptica in nagrado Fabula. Za posamezne zgodbe je bila nagrajena tudi s prvo nagrado na natečaju Radia Slovenija in mednarodnem natečaju Foruma Fulvia Tomizze, lani pa je izšel njen prvi roman – 'antiutopija' Odlagališče.
Za konec še literarni večer
V torek ob 20.30 se bo celoten projekt sklenil z literarnim večerom, ki ga bo vodila literarna kritičarka Iva Kosmos. Takrat bodo avtorji spregovorili o svojih izkušnjah, o tokovih in vzgibih, ki so jih vodili pri pisanju. Občinstvo pa bo ob primerjavi zgodb, ki bodo nastajale pred njihovimi očmi, seznanjeno s poetiko vsakega avtorja. V prevodu bo mogoče zgodbe prebirati tudi na spletnem portalu Trubarjeve hiše.