V prvem delu avtorica Lidija Voler na kratko predstavi zgodovino gradu skozi stoletja. Začne kakopak s prazgodovino oziroma z obdobjem kulture žarnih grobišč, nadaljuje s kratkimi opisi rimskega obdobja, zgodnjega in poznega srednjega veka, 15., 16. in 17. stoletja, zgodovinska poglavja pa sklene z "zaporniškim" obdobjem 18. stoletja.
V nadaljevanju je predstavljena prenova gradu, njeni načrti in ideje od začetkov na prelomu prejšnjega stoletja pa vse do danes. V tem poglavju najdemo ideje Jožeta Plečnika, Borisa Kobeta in drugih arhitektov. Prikazana je tudi današnja razporeditev prostorov, kot si sledijo trakti od Stolpa strelcev, in sicer v nasprotni smeri urinega kazalca. Bralec lahko prebere nekaj o posameznem objektu ter o tem, kaj je nekoč stalo na območju tega objekta.
Vsak sam svoj vodnik
Volerjeva je prepričana, da lahko knjižica obiskovalcem nadomesti vodstvo po Ljubljanskem gradu, z besedilom, slikovnim gradivom, zemljevidom mesta Ljubljana in pohodnih poti ter s tlorisom gradu z oštevilčenimi prostori pa bo v pomoč tudi turistom.
Knjižico so pripravili v osmih jezikih. Vsaka knjižica je dvojezična: slovensko-angleška, nemško-italijanska, francosko-španska in hrvaško-ruska. Obogatena je tudi s fotografskim gradivom. Nekaj je arhivskih in muzejskih posnetkov, svoja dela pa so prispevali tudi fotografi Branko Čeak, Oskar Karl Dolenc, Miha Fras in drugi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje