Andreu Carranza in Esteban Martín sta roman pisala izmenično in v dveh jezikih, v katalonščini in španščini. Foto:
Andreu Carranza in Esteban Martín sta roman pisala izmenično in v dveh jezikih, v katalonščini in španščini. Foto:
La Sagrada Familia
Načrt za katedralo s štirimi stometrskimi stolpi je Gaudi naredil daljnega leta 1882, pa največja španska znamenitost še danes ni končana. Stavba, ki naj bi simbolizirala sveto družino, je na zunaj popolna, v njeni notranjosti pa še vedno potekajo gradbena dela.
Antoni Gaudi
Na dan Gaudijevega pogreba se je po Barceloni vila dolga kolona več tisoč ljudi, ki so arhitektu hoteli še zadnjič izkazati spoštovanje.

Da Vinci je renesanso svoje slave doživel predvsem z romanom Da Vincijeva šifra, v katerem je Dan Brown raziskoval njegovo domnevno pripadnost prostozidarski loži, Dante pa je literarni junak postal v romanu Mozaik smrti Giulia Leonija - pesnik namreč raziskuje smrt izdelovalca mozaikov v Firencah 14. stoletja. Zdaj pa katalonska avtorja Andreu Carranza in Esteban Martín napovedujeta izid romana Clave Gaudí (Ključ Gaudí), ki se bo dogajal v Barceloni z začetka 20. stoletja.

Teorija zarote
Roman, ki bo konec meseca sočasno izšel v katalonščini in španščini, nato pa po kratkem postopku še v Nemčiji, Italiji, Koreji, ZDA ter na Poljskem in Nizozemskem, vsekakor meri na sam vrh literarnih prodajnih uspešnic po vsem svetu. "Kaj pa, če Gaudí, ki je leta 1926 umrl pod kolesi mestnega tramvaja, ni bil žrtev neumne nesreče, ampak naročenega umora?" je predpostavka, s katero skušata avtorja požgečkati zanimanje morebitnih bralcev.

Gaudí se bo v novem romanu seveda prelevil v literarnega junaka, a avtorja zatrjujeta, da sta pri pisanju kar se da upoštevala zgodovinske okoliščine tistega časa in biografske podrobnosti iz arhitektovega življenja. Za zdaj sta razkrila le prvi stavek romana: "Videti mora biti kot nesreča."

Pepelkina usoda?
Avtorja pred izidom knjige opozarjata tudi na to, kako mačehovska je država do umetnikov: Carranza, ki se lahko pohvali s šestimi romani, tremi pesniškimi zbirkami in petimi literarnimi nagradami, mora za preživetje inštruirati dijake in delati na lokalnem radiu. Prav tako 49-letni Esteban Martín, antropolog in ustanovitelj založbe Littera, pravi, da živi od ženine plače. Preden sta se lotila pisanja, sta eno leto raziskovala arhitektovo življenje, osem mesecev pa sta svoje ideje prelivala na papir.

Hotela sta predvsem "ljudem na novo predstaviti Gaudíja, izjemnega in vsestranskega človeka, ki je bil pripravljen enemu projektu posvetiti štirideset let svojih prizadevanj." Končani roman sta brez težav prodala največji katalonski založbi Plaza & Janés, pravice pa je kupilo že tudi veliko tujih založb.