Med naloge sodobne ameriške mamice spada tudi zmožnost utemeljitve lepotnih popravkov svojim otrokom. Foto: EPA
Med naloge sodobne ameriške mamice spada tudi zmožnost utemeljitve lepotnih popravkov svojim otrokom. Foto: EPA
Samo lani je šlo v ZDA pod nože lepotnih kirurgov 1,8 milijona ljudi. Foto: EPA
My Beautiful Mommy
Mami, kako si lahko tako lepa? S pomočjo strica kirurga, mala moja. Foto: Reuters

Neki floridski plastični kirurg je napisal slikanico za od štiri- do sedemletnike, ki naj bi pojasnila, kaj se dogaja, ko gre njihova mamica "pod nož". A knjiga My Beautiful Mommy (Moja lepa mamica) je sprožila val ogorčenja feministk in celo nekaterih lepotnih kirurgov, ki menijo, da bi knjiga lahko slabo vplivala na samopodobo najmlajših.

1,8 milijona operacij v enem letu
Avtor knjige dr. Michael Salzhauer, sam oče štirih otrok, pa pravi, da je želel le pomagati številnim pacientkam, ki pridejo po paket "preobrazbe mamic" (popravek visečih prsi in ohlapnega trebuha nekaj let po porodu), ne vedo pa, kako preobrazbo pojasniti otrokom.

Salzhauer je povedal: "Čeprav se sliši kot šala, je to resnično tema, s katero se je treba spopasti. To je priročnik za mamo, ki je že naročena na plastično operacijo in mora zdaj otrokom razložiti, zakaj bo nekaj časa v postelji, zakaj bo po otroke v šolo prišel očka in podobne stvari. V ZDA gre na takšno operacijo na stotine tisoč žensk. To je knjiga za določeno skupino potrošnikov v določenem času življenja, ki bo njihovo gospodinjstvo za nekaj tednov obrnilo na glavo."

Po podatkih Ameriškega združenja plastičnih kirurgov so leta 2007 v ZDA opravili 1,8 milijona plastičnih operacij - od tega gre večinoma za povečave prsi in liposukcije.

Kritike sporočila "Ne le drugačna - lepša!"
Salzhauer pravi, da je od svojih pacientov dobil zelo pozitivne odzive na knjigo. A nekatere od besed privlačne mamice v knjigi, ki spominja na junakinjo iz stripov, so sprožile gorečo spletno debato. Mamica na primer svoji hčeri razlaga: "Z leti se je moje telo raztegnilo in mi obleke niso več prav. Dr. Michael mi bo pomagal popraviti to, da se bom počutila bolje." Operacijo nosu pa pojasni s tem, da bo nato izgledala "ne le drugače, draga moja - lepše!".

Jessica Valenti, odgovorna urednice spletne strani www.feministing.com, na primer, pravi, da ne želi obsojati tistih, ki gredo na plastično operacijo. "Ampak, ali je res potrebno, da svoje otroke učimo, da se je treba 'počutiti bolje' in biti 'lep'? Hm," piše.

Dr. Stephen Greenberg, newyorški lepotni kirurg in avtor knjige A Little Nip, A Little Tuck, pa pravi, da otroci v osnovnošolskih letih ne bi smeli biti izpostavljeni plastični kirurgiji. "Naj se zavejo, da samozavest prihaja od znotraj in ni nujno povezana s tem, kako nekdo izgleda."

Salzhauerja so kritike presenetile - večina naj bi jih namreč prišla od ljudi, ki sploh niso prebrali knjige v celoti. "Knjigo sodijo po platnicah, kar je pravzaprav ironično. To knjigo sem napisal z najboljšimi nameni. Nisem imel namena kvariti družbe. Ne poveličuje plastične kirurgije. Ni namenjena temu, da bo 'bestseler', ki ga otrokom starši berejo pred spanjem," je še povedal.