Vse življenje je Proust bolehal za astmo, zanj pa je skrbela mati, na katero je bil zelo navezan. Po smrti  očeta leta 1903 in matere 1905 se je Proust postopoma umaknil iz krogov visoke družbe. Foto:
Vse življenje je Proust bolehal za astmo, zanj pa je skrbela mati, na katero je bil zelo navezan. Po smrti očeta leta 1903 in matere 1905 se je Proust postopoma umaknil iz krogov visoke družbe. Foto:
Iskanje izgubljenega časa
S svojim obsežnim ciklom romanov Iskanje izgubljenega časa je Proust ustvaril sodobni psihološki roman, v katerem je nanizal spomine iz osebnega življenja ter z izredno izostrenostjo in s posluhom za utrinke iz podzavesti analiziral čustva ljudi iz svoje preteklosti. Foto: MMC RTV SLO

Proust je svoje najbolj znano delo, roman Iskanje izgubljenega časa, končal leta 1922. Na 4000 straneh je popisal "celotni svet v preteku časa": to je drama o ljubezni in ljubosumnosti, družabnih intrigah v pariških salonih, razmislekih o književnosti, glasbi in umetnosti, poetičnosti krajine ter ubežanih in na papir ujetih spominih.

Čutnost priklica spominov
Roman je Proust (1871-1922) pisal v glavnem v samoti zvočno izolirane in s pluto obložene sobe na pariškem bulvarju Haussmann. Osnutke za sprva tridelni roman je pripravljal ob koncu prvega desetletja 20. stoletja.

Boris A. Novak v zborniku, posvečenemu prevajalskemu opusu Radojke Vrančič, ki je v slovenščino prevedla vseh sedem Proustovih romanov, ugotavlja, da "kjer koli odpremo Iskanje izgubljenega časa, bomo našli na delu psihološki in literarni postopek priklicevanja v preteklost odteklega sveta" in da v zgodovini francoske in svetovne književnosti ni avtorja, ki bi "bogastvu konkretnega" s čutno nazornim besednjakom posvečal tolikšno pozornost, kot mu jo je Proust.

Slavni okus magdalenice
Leta 1913 je končal prvo knjigo V Swannovem svetu. Priklicevanje spominov je zapisal v antologijski prizor: "In tedaj se mi je nenadoma prikazal. Tisti okus je bil okus po koščku magdalenice, ki ga je teta Leone ob nedeljskih jutrih v Combrayu (...), ko sem ji prišel voščit v spalnico dobro jutro, vselej pomočila v ruski ali lipov čaj in mi ga ponudila."

Cikel, v katerih predstavlja usode svojih velikih likov Swanna in Odette, Gilberte, Albertine, gospe Guermatske in gospoda Charlusa, je nadaljeval z romani V senci cvetočih deklet, za katerega je 1918 prejel Goncourtovo nagrado, Svet Guermantskih, Sodoma in Gomora, Jetnica, Ubežnica in Spet najdeni čas.