S temi besedami je avtorica knjižne uspešnice Deklina zgodba komentirala teorijo zarote, ki povezuje tehnologijo 5G z izbruhom novega koronavirusa, in to primerjala z reakcijami, ko je po Evropi v 14. stoletju pustošila kuga. "Tako so tudi za črno smrt ljudje krivili gobavce, ki so hodili od mesta do mesta, Rome, ker so se selili okoli, pa Jude zaradi vseh običajnih razlogov. In čarovnice, ki da so sejale kugo. Če bi torej lahko dokončno odstranil vse te ljudi, morda ne bi bilo kuge. Mislim, da je vedno prisoten impulz, da je treba nekaj zažgati," je povedala v oddaji Emme Barnett na BBC Radio 5 Live.
Po mnenju pisateljice, ki je v Deklini zgodbi ustvarila distopični svet, v katerem so ženskam odvzete tako rekoč vse pravice, družba pa jih vidi le v vlogi reprodukcije, je naš zaradi novega koronavirusa ustavljeni svet lahko "neprijazen, zastrašujoč in neprijeten kraj, v kakršnem nočemo biti, a ni distopija".
Ta hip smo priča "izredni krizi"
V tehničnem smislu predstavlja distopija na dogovorih temelječo, grozljivo družbo, v kateri ne želiš živeti. "Trenutni položaj pa ni bil vnaprej dogovorjen. Obstajajo sicer dogovori, ki niso preveč prijetni, a ne gre za vzpostavitev namernega totalitarnega sistema. Ne gre za namerni dogovor." Po njenih besedah smo ta hip priča "izredni krizi".
Glede tega, da je teorija zarote okoli tehnologije 5G že pripeljala do napadov na stolpe mobilne telefonije in njihove požige, je pripomnila: "Vsaj ljudje še ne gorijo."
"Nismo v vojni."
Dvakratna dobitnica bookerja je kritična tudi do vojaškega žargona, ki ga politiki uporabljajo v zvezi s pandemijo: "Mislim, srečni tisti z dobrim imunskim sistemom in ustrezno zdravstveno nego. A če nekaterim ni uspelo, to ne pomeni, da niso bili borci. Gre za neke vrste 'krivdo žrtve', ki se ni dovolj borila. Sama ne govorim tako. Nismo v vojni."
Margaret Atwood napoveduje, da bodo zaradi krize zdravstveni delavci in zdravstvena služba po svetu veliko bolj cenjeni kot doslej. "Lahko vidimo kaos na južni meji. Nekatere države preprosto ne dobijo podpore in nimajo načrtov in tam je položaj res težek. Ne pozabimo tudi na predhodne alarme in na to, da so že obstajali načrti za primere pandemije. A ker do nje ni prišlo, so jih pospravili na police in nanje pozabili. Tako v mnogih državah niso bili pripravljeni," je še dejala.
Od septembra, ko je izgubila partnerja Graemea Gibsona, ji je težko, pravi. Vseeno pa že ima nekaj izkušenj, kako je biti sam. "Da, težko je, a nisem sama na tem planetu."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje