Martin Marion, ki zadnjih dvajset let ustvarja zunaj Slovenije, je na letošnjem Festivalu slovenskega filma prepričal v glavni vlogi Stanje šoka, za katero je dobil vesno za posebne dosežke. Foto: Mare Mutič
Martin Marion, ki zadnjih dvajset let ustvarja zunaj Slovenije, je na letošnjem Festivalu slovenskega filma prepričal v glavni vlogi Stanje šoka, za katero je dobil vesno za posebne dosežke. Foto: Mare Mutič
Martin Marion, Zmajček Drago in ljubljena Ljubljana
Bralci otroške slikanice Zmajček Drago in ljubljena Ljubljana, ki je obogatena tudi z glasbeno zgoščenko, spremljajo zmajčka Draga ob njegovih dogodivščinah v Ljubljani. Katere kotičke Ljubljane opazi krilato bitje, kako doživlja utrip Ljubljane? Foto: Mare Mutič

Svoje rojstno mesto, v katerem vsestranski umetnik, igralec, glasbenik in tekstopisec, član znamenite Blue Man Group, mladim bralcem predstavlja v družbi zmajčka Draga.
Pesmice in pravljica, ki jih povezuje naslov Zmajček Drago in ljubljena Ljubljana, je 'glasba slike, vzdušje, razpoloženje, in raziskovanje domišljije'.
Glavni junak, podobo katerega si je zamislil ilustrator Jakob Klemenčič, je resničen in izmišljen. "Ga ni nikjer in je povsod. Je tudi hommage mojemu rojstnemu mestu, v katerem že 20 let ne živim več, se pa vedno z veseljem vrnem in je, nenazadnje, zgodba o ustvarjanju skupine prijateljev, ki so dali svoj poln prispevek, da iz preproste ideje nastane kompleksna stvaritev v obliki slikanice in CD-ja," je na predstavitvi knjige povedal Martin Marion.
Na pomoč so priskočili prijatelji
Pri nastajanju zgoščenke so sodelovali Martinovi prijatelji, glasbeniki iz njegove berlinske gledališke družine Blue Man Group, s katerimi je preživel skoraj deset let in s katerimi še danes občasno nastopa. Prijateljica iz šolskih let Zarja Vintar, ki je tudi najbolj odgovorna za uresničitev dela, je poleg Klemenčiča angažirala še Jano Jazbec, umetniško direktorico oblikovalskega studia Kofein.
Zmajčka Draga si je Marion zamislil že pred dobrimi dvajsetimi leti, ko je še živel v Ljubljani, čisto po naključju nastala ideja o majhnem zmajčku, ki se sprehaja po Ljubljani, pa je dozorela, ko so njegove pesmice slišali otroci njegovih prijateljev ter se z navdušenjem odzvali na občutek sreče in veselja do življenja, ki jih vzbujajo.