Milček Komelj je eden najbolj cenjenih slovenskih umetnostnih zgodovinarjev. Foto: MMC RTV SLO
Milček Komelj je eden najbolj cenjenih slovenskih umetnostnih zgodovinarjev. Foto: MMC RTV SLO
Milček Komelj: Poteze (1997)
Trilogijo je začela knjiga Poteze, ki predstavi likovno umetnost 20. stoletja. Foto: Nova revija
Trilogija o slikarstvu

Pod naslovom Svetniki Milček Komelj predstavlja knjigo, v kateri na izviren način obravnava likovna dela iz obdobja baroka. Svetniki so nasledili knjigi Obrazi (1999) in Poteze (1997), v katerih Komelj predstavi umetnost 18. in 19. stoletja ter umetnost 20. stoletja. Urednik zbirke Niko Grafenauer Komeljevo delo izpostavlja kot izjemno na področju zanstvenega preučevanja likovne umetnosti v slovenskem prostoru. Posebnost Komeljevega pristopa je evociranje duhovne atmosfere obravnavanega obdobja, kar knjigam daje poseben pečat.

"gorečemu srcu prijatelja pesnika Nika Grafenauerja". Grafenauer je bil tudi tisti, ki je Komelju pomagal izbrati dela, predstavljena v prvi knjigi Poteze, za naslednje knjige pa je Komelj dela izbral sam.

62 baročnih likovnih del
Bralec Svetnikov pobliže spozna 62 baročnih likovnih del in 25 baročnih slikarjev, njihovo izčrpno predstavitev v Komeljevih besedah pa spremljajo tudi celostranske barvne reprodukcije predstavljenih del. O knjigi je ob njeni predstavitvi spregovoril tudi akademski slikar Marjan Tršar. Tršar je zadnji del, zapis Goreče srce (namesto baročne pridige o ognju ljubezni), označil za etimološko duhovno sintezo obarvanih umetniških fenomenov, ki prerase v "poetizirani magistrale obravnavanega obdobja".

Nova revije je jubilej Milčka Komelja pospremila še z dvema izdajama. Pravzaprav je jubilej na poseben način zaznamovala Komeljeva soproga Nada Šumi, ki je brez slavljenčeve vednosti uredila zbornik Otoki umetnosti, podnaslovljen Milčku Komelju na 60. postaji. V zborniku so objavljeni zapisi "umetnikov, ustvarjalcev humanističnih ved in drugih osebnosti duha in srca", katerih naklonjenost si je Komelj pridobil s svojim dosedanjim znanstveno-umetniškim delom. Prav tako brez Komeljeve vednosti je Šumijeva objavila tudi knjigo Otoki sanj, zbirko Komeljevih pesmi, ki jo je sama tudi uredila.

P. B.
Trilogija o slikarstvu