Ne glede na to, ali si je zaplet 'sposodila' iz resničnega življenja ali ne, škandal bo njeni knjigi le koristil. Foto: France Presse
Ne glede na to, ali si je zaplet 'sposodila' iz resničnega življenja ali ne, škandal bo njeni knjigi le koristil. Foto: France Presse
Mazarine Pingeot na letošnjem beneškem bienalu
Francoski mediji so šli predsedniku na roko in njegovo nezakonsko hčer dvajset let pustili pri miru. Je zdaj čas, da vrne uslugo?
Véronique Courjault
Véronique Courjault je že priznala, da je umorila tri od svojih petih otrok, a primer še ni končan.

Mazarine Pingeot je pozornosti medijev deležna že zato, ker je nezakonska hči nekdanjega francoskega predsednika Françoisa Mitterranda in Anne Pingeot, kuratorke muzeja d'Orsay - zdaj pa je olja na ogenj prilila še sama. Njen novi roman, Le cimetière des poupées (Pokopališče lutk), ki bo v Franciji izšla 22. avgusta, je že zdaj predmet viharnih polemik in morda tudi sodnega spora. Vse namreč kaže, da si je zaplet za svojo zgodbo sposodila iz policijskih arhivov - tragične zgodbe o Véronique in Jean-Louisu Courjaultu, francoskemu paru, ki je v Seulu povsem neopazno živel do dne, ko je policija v njunem zmrzovalniku našla trupli dveh mrtvih dojenčkov.

Priznanje v pismu
"Tukaj je, ob robu, čisto blizu, na ravno prav hladnem mestu, med zelenjavo in kolači, pri hamburgerjih in zmznjenimi obroki," piše Mazarine Pingeot v zadnjih odstavkih svojega romana. "Tukaj" je dojenček - Pokopališče lutk je namreč prvoosebni roman v pismih, na koncu katerega junakinja možu prizna, da je svoja otroka (on ni vedel niti, da je bila noseča) pokopala v zmrzovalnik. "Zanima me, kaj človeka privede do detomora, kaj lahko iz matere naredi morilko lastnega sina. Primer Courjault s tem nima nobene zveze; moja knjiga ni novinarsko ali zgodovinsko delo," pravi pisateljica.

Kaj ne bi prav ona morala poznati cene zasebnosti?
Medtem pa v rojstni vasi zakoncev Courjault Jean-Louisova mati organizira protest proti knjigi: "Končna razsodba še ni bila podana. Z objavo knjige bi morali počakati vsaj do odločitve sodišča, kar bo verjetno nekje sredi leta 2008." Po njenem mnenju (in v Chinonu je našla še 200 podpisnikov peticije) bi knjiga namreč lahko (negativno) vplivala na porotnike. V svojem boju Geneviève Courjault kot orožje uporablja tudi osebno življenje pisateljice: "Mazarine je javnost leta in leta pustila pri miru, da je lahko normalno odraščala. Zdaj je čas, da bi bila tudi ona malce obzirna."

Zgodba (na žalost) ni edinstvena
Pingeotova odgovarja, da Véronique Courjault "ni ne prva ne zadnja detomorilka v zgodovini" in da predobro pozna nasilne vdore v zasebnost, da bi sama uporabljala take umazane trike. Ali je njena junakinja res tako zelo podobna gospe Courjault (ki ne samo, da ji je uspelo skriti trupelci dvojčkov, pred možem in okolico je skrila tudi nosečnost), bodo Francozi ugotovili šele 22. avgusta.

A. J.