Zločin je bil popoln samo na papirju: v Balinem romanu je morilec ostal nekaznovan. Foto:
Zločin je bil popoln samo na papirju: v Balinem romanu je morilec ostal nekaznovan. Foto:
Krystian Bala, Amok
Krvavi roman Amok je medtem na Poljskem seveda že postal prodajna uspešnica.
OJ Simpson
OJ Simpson: odkar se je porota odločila, da ni kriv umora svoje žene in njenega ljubimca, se niti sam ne trudi več, da bi tej različici zgodbe verjela tudi javnost. Foto: EPA

Naturalizem je pri pisanju kriminalk in grozljivk seveda najpogosteje uporabljani slog - a očitno je tudi tu mogoče iti predaleč. Poljski pisatelj Krystian Bala je bil obsojen na 25 let zapora, ker je v svojem romanu Amok (2003) opisal zločin, ki je bil tako podoben pokolu, ki se je v resnici dogodil, da mu policisti niso verjeli, da je informacije nabiral samo iz medijev.

Svoj literarni spomenik je drago plačal
Sodišče v poljskem mestu Wroclaw je prejšnji teden 34-letnega potopisca in fotografa Balo obsodilo na 25 let zapora; spoznan je bil za krivega smrti Dariusza Janiszewskega, čigar truplo so leta 2000 našli v reki Odri. Ker ni bilo dovolj dokazov, da bi ga obtožili umora, so ga obsodili "samo" za organizacijo zločina. Bala (ali pa nekdo po njegovem naročilu) je priljubljenega krajevnega poslovneža ugrabil iz njegove pisarne, ga mučil, ubil in nato truplo odvrgel v reko.

Policisti vendarle tudi berejo
Na sled so mu policisti prišli šele, ko so ugotovili, da so v romanu opisane podrobnosti, ki jih ne bi mogel vedeti nihče drug kot nekdo, ki je bil zločinu priča iz prve roke (resnici na ljubo, je pozornost policije k romanu pritegnil šele klic nekega bralca, ki je bil presenečen nad vzporednicami med medijsko odmevnim zločinom in zgodbo, ki jo je imel pred seboj).

Dodatni sum je na pisatelja vrgel podatek, da je žrtev tudi osebno poznal. Tožilec je trdil, da je bil motiv za zločin ljubosumje - Bala naj bi bil prepričan, da je Janiszewski ljubimkal z njegovo ženo. Bala je med začetnim zaslišanjem zločin menda že priznal, a je nato svoje pričanje umaknil, češ da je bilo izsiljeno.

Bolj čudno kot fikcija ali kaj takega bi si težko izmislili
Tokrat seveda tudi ni prvič, da se je literatura preveč približala resničnosti. William Burroughs je denimo v romanu Queer opisal, kako je po nesreči ubil svojo ženo (s puško je skušal zadeti kozarec, ki ga je imela na glavi). Zapisal je celo: "Prišel sem do grozljive ugotovitve, da ne bi nikoli postal pisatelj, če Joan ne bi umrla."

In seveda še najslavnejši tovrstni primer: trinajst let po tem, ko je bil oproščen umora svoje žene Nicole Brown in njenega ljubimca, je OJ Simpson napisal knjigo, v kateri natančno popisuje, "kaj bi bil naredil, če bi bil zagrešil umor". V poglavju The Night in Question opisuje svoje soočenje z 'drugim moškim': "In potem je šlo vse grozovito narobe. Vem, kaj se je zgodilo, ne vem pa natančno, kako."

A. J.