V založbi Mladinska knjiga so nam povedali, da jih izbira knjig v tem času ne preseneča, saj so povpraševanje po "lahki literaturi" pričakovali. Bralci tako posegajo predvsem po kriminalnih romanih, kot sta Božji vohun Juana Gomeza Jurada in Labirint pisateljice Kate Mosse. Precej povpraševanja je še vedno po delu Tito brez maske Mira Simčiča (od izida pred približno dvema mescema je šlo v promet približno 5.000 izvodov) in Pamukovi Ime mi je rdeča. Veliko zanimanja je tudi za misli, ki jih je Janez Drnovšek zapisal v zadnji knjigi Pogovori (v mesecu dni so prodali okoli 500 izvodov).
Zakaj bi brali, saj so vendar počitnice?
Podobno je pokazala tudi anketa na naši spletni strani, kjer smo povpraševali po tem, kakšno čtivo vzamete s seboj na počitnice. Od 302 vas je 22 odstotkov (torej 68) povedalo, da najraje posežete po lahki literaturi, kot sta ljubezenski ali kriminalni roman, čeprav je za odstotek oziroma štiri mesta povedla klasična književnost. 15 odstotkov je priznalo, da že tako ne bere, kaj šele na počitnicah, zatem pa je s 13 odstotki že prišel na vrsto Harry Potter. Sledijo mu tabloidi z 12 odstotki, zadnji knjižni nagrajenci (8 odstotkov) in na koncu še študijska literatura s 6 odstotki.
Za priprave na maturo ni nikoli prezgodaj
Če pregledamo seznam največkrat izposojenih knjig (vir: Cobiss) v slovenskih knjižnicah v mesecu juniju (in tudi prejšnjih mesecih), prevladujejo predvsem učbeniki in knjige, ki jih potrebujejo dijaki v šoli. Zanimanje za "šolsko" literaturo pa opažajo tudi v Mladinski knjigi, saj je med njihovimi kupci precej povpraševanja po delih, ki jih bodo prihodnji maturanti naslednje leto potrebovali za pisanje eseja. Pa naj še kdo reče, da šolarji vse prelagajo na zadnji trenutek.
Med leposlovjem prevladovali romani
Ni odveč preveriti še, za kakšno literaturo so bogatejše knjižne police pri nas. Leta 2006 je bilo v Sloveniji izdanih 4.684 knjig in brošur, med katerimi je kar 1.036 leposlovnih del. Lani je bilo torej izdanih 6,6 odstotka več naslovov kot lepo prej (4.394 naslovov). Od vseh izdanih knjig in brošur je bilo po podatki Statističnega urada RS lani kar 70,6 izvirnih del in 29,4 prevodov. Velja omeniti še, da od vseh naslovov leposlovja predstavlja 47,6 odstotka slovenska, 52,4 odstotka pa tuja književnost. Od zvrsti je bilo največ romanov (44,2 odstotka), tem pa sledijo kratka proza (23,3) poezija (19,7), drame (2,0) in drugo (10,8).
Maja Kač
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje