Knjiga Les 7 de Spandau je delo francoske novinarke Laure Joanun-Llobet, v njej pa so zbrana opažanja in mnenja, ki so si jih o sedmerici nacističnih zločincev, zaprtih po koncu nürnberških procesov v zaporu v Spandauu, ustvarili njihovi spovedniki. Knjiga je dragocena zato, ker so bili duhovniki edini 'ljudje od zunaj', ki so smeli imeti stike s sedmimi zaporniki.
Konstantin von Neurath, velika admirala Erich Raeder in Karl Dönitz, vodja mladinske organizacije Hitler-Jugend Baldur von Schirach, minister za gospodarstvo v Hitlerjevem rajhu Walther Funk, arhitekt Albert Speer in do skrivnostnega poleta na Škotsko, po katerem so ga Britanci zaprli, podpredsednik nacistične stranke Rudolf Hess. Slednji je v zaporu živel najdlje, in sicer do smrti pri 93. letih leta 1987. O njem se je govorilo, da je najdražji zapornik vseh časov, kajti v spandauskem zaporu je mnogo let preživel sam, varovan z manjšo 'vojsko' 80 paznikov in drugih članov osebja.Trdoživ molk o letu na Otok
Rudolf Hess je tudi tista oseba, zaradi katere je večina najtežje pričakovala izid knjige Les 7 de Spandau. Upali so, da bo pričevanje duhovnikov, ki se jim je Hess zaupal zadnja leta svojega življenja - Hess je mnogo let zavračal stike z duhovniki -, razkrilo motiv in namen za njegov polet leta 1941 v Veliko Britanijo. Velja sicer razlaga, da je hotel Hess skleniti premirje z Britanci, a natančno ozadje dogodka ni znano. Pastor Charles Gabel o njegovem poskusu pogovora o poletu pravi: "Zadovoljil se je s tem, da je zanihal z glavo; kot da bi ga moja radovednost zabavala."
Speerov rajski vrt na zaporniškem dvorišču
Kot so zapisali v časopisu Die Welt, so duhovniki še posebej cenili Alberta Speera. To je veljalo tudi za njegove paznike. Hitlerjev arhitekt, ki je bil obsojen na 20 let zapora, je namreč prvega spandauskega pastorja Georgesa Casalisa že ob njunem prvem srečanju vprašal: "Bi mi lahko pomagali postati drug človek?" In Speer je besede menda vzel resno. Poleg diplomata von Neuratha, ki je bil menda zelo priljudna oseba, je bil Speer tisti zapornik, ki so ga pazniki najbolj spoštovali. Na zaporniškem vrtu je menda uredil pravi rajski vrt, poleg tega pa je zasnoval tudi fiktivno pot po svetu. Prave zemljepisne razdalje je preračunal na velikost vrta in se podal na pot po svetu.
Zanimivo je tudi, da so za prvega pastorja izbrali Francoza. Menda naj bi bilo to zgodovinsko naključje, a vendar se vsiljuje misel, da so to storili nalašč. Nemčija in Francija imata namreč dolgo zgodovino medsebojnega sovraštva in ravno spori med njima so zanetili veliko velikih vojn. Uradna razlaga torej govori, da so bili Francozi edini izmed zaveznikov, ki so predlagali pastorja z dovolj dobrim znanjem nemščine. Pastorje je seveda zavezovala obveza k molku, tako da vsega o spandauski sedmerici nikoli ne bomo izvedeli, vendar pa so že drobna opažanja o njihovih osebnostih in ravnanju po koncu druge svetovne vojne zanimivo spoznanje o delovanju skrivnostne človeške psihe.
Polona Balantič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje