Annie Ernaux so kot prejemnico letošnje Nobelove nagrade za književnost razglasili 6. oktobra. Foto: EPA
Annie Ernaux so kot prejemnico letošnje Nobelove nagrade za književnost razglasili 6. oktobra. Foto: EPA

Gibanje BDS (okrajšava za bojkot, dezinvesticije in sankcije) si prizadeva za končanje izraelske okupacije ozemelj, zavzetih med vojno na Bližnjem vzhodu leta 1967, in za končanje tega, kar označuje kot diskriminacijo izraelske arabske manjšine. Prav tako poziva k "pravici do vrnitve" milijonov palestinskih beguncev in njihovih potomcev v domove, iz katerih so zbežali njihovi predniki ali pa so bili iz njih izgnani v vojni leta 1948 zaradi vzpostavitve Izraela. Eden najvidnejših podpornikov gibanja je glasbenik Roger Waters.

Sorodna novica Nobelova nagrada za francosko pisateljico Annie Ernaux

"Temna stran" letošnje nobelovke?
82-letna Annie Ernaux je bila kmalu po razglasitvi letošnjih Nobelovih nagrajencev v več člankih, ki se sprašujejo, ali je antisemitsko usmerjena ali zgolj izpričano kritična do izraelske politike. Nemški tabloid Bild je zapisal, da je zdaj v medijih tudi zaradi svoje "temne strani", časopis Spiegel pa je pisal o obtožbah antisemitizma na njen račun na podlagi prvega članka, ki ga je objavil izraelski Jerusalem Post.

Jerusalem Post je navedel, da je pisateljica leta 2018 z 80 drugimi kulturniki podpisala pismo, v katerem so zapisali, da je izraelska država v francoskih medijih predstavljena pretirano pozitivno. "Moralna obveznost vsakega človeka vesti je, da zavrne normalizacijo odnosov z državo Izrael," so zapisali. Leto pozneje je z več kot 100 francoskimi umetniki podpisala pismo, v katerem so zahtevali bojkot tekmovanja za pesem Evrovizije, ki je leta 2019 potekalo v Tel Avivu. Hkrati so pozvali francoske televizijske postaje, naj ne prenašajo tega tekmovanja. Lani pa je podpisala tudi Pismo proti apartheidu, v katerem so podpisniki primerjali Izrael z apartheidom v Južni Afriki. V svojem zapisu so obsodili izraelsko politiko v Gazi in izraelske napade na Arabce ter Palestince. Jerusalem Post je glede tega pisma navedel, da nemiri, ki naj bi jih sprožili izraelski Arabci, v njem niso omenjeni.

V Nemčiji v posebnem položaju zaradi zgodovine
Po besedah profesorice francoske književnosti na Univerzi Ludwiga Maximiliana v Münchnu Barbara Vinken niso politična stališča pisateljice – vključno z njeno podporo gibanju BDSv Franciji nobena skrivnost. Rojaki sprejemajo njena stališča kot svobodo mnenja. "Najbrž pa je treba pomisliti tudi na to, da ima BDS v drugih državah več podpore kot pri nas (v Nemčiji, op. n.), tudi med intelektualci. Mi v Nemčiji imamo poseben položaj zaradi naše zgodovine in prav je tako. Jasno, da smo zelo občutljivi na to vprašanje," je profesorica povedala za nemško radijsko postajo Deutschlandfunk.

Omenjeni izraelski časopis je pisateljico obtožil tudi, da podpira pozive k pomilostitvi libanonskega komunista Georgesa Abdallaha, ki je umoril ameriškega častnika in izraelskega diplomata. Pismo BDS-a o njegovem primeru, ki ga je Annie Ernaux prav tako podpisala, opisuje umorjene kot "aktivne agente Mossada in Cie", Abdallaha pa kot "predanega palestinskemu ljudstvu in borca proti kolonizaciji". A Barbara Vinken glede tega poudarja, da se je za Abdallaha takrat zavzela tudi francosko-judovska unija za mir, kampanjo pa je po njenih besedah "nedvomno podprla res široka in tudi judovska javnost".

"V njenem delu ni ničesar, kar bi kazalo na antisemitizem"
Ernaux po mnenju profesorice obsoja izraelsko politiko na palestinskih ozemljih in se torej načeloma zavzema za stališče, ki je lahko deležno množičnega soglasja. Ob tem dodaja, da ni razloga, da bi pisateljici očitali antisemitizem. "V njenem delu ni ničesar, kar bi kazalo na antisemitizem," je še dejala Vinken in dodala, da je nesprejemljivo sprevračati izjave javne osebnosti proti določeni politiki v "smrtno obsodbo", pri čemer se je sklicevala na negativno publiciteto, ki je je bila pisateljica deležna v zadnjih dneh v nemških in izraelskih medijih.

Med političnimi stališči Annie Ernaux med drugim pozdravlja pogum iranskih žensk, ki trenutno protestirajo proti režimu, in tudi obsoja ruski napad na Ukrajino. Foto: EPA
Med političnimi stališči Annie Ernaux med drugim pozdravlja pogum iranskih žensk, ki trenutno protestirajo proti režimu, in tudi obsoja ruski napad na Ukrajino. Foto: EPA

"Enako se je zgodilo Handkeju"
Drugačnega mnenja pa je berlinska pisateljica judovskih korenin Mirna Funk. V njenih očeh je BDS nedvoumno antisemitsko gibanje. "Prav tako se mi zdijo ljudje, ki podpirajo BDS, politično nevarni," je dejala za Deutsche Welle (DW). Nemški zvezni parlament je leta 2019 z resolucijo odločil, da je kampanja bojkota, odprodaje in sankcij proti Izraelu antisemitska.

Sorodna novica "Sistem rasne dominacije in segregacije": Sally Rooney zavrnila izraelski prevod v hebrejščino

Mirna Funk je poudarila še, da mora vsakdo, ki prejme Nobelovo nagrado, sprejeti tudi, da se bodo ljudje ukvarjali z njegovim političnim stališčem. "Enako se je zgodilo Handkeju," je spomnila. Avstrijski avtor Peter Handke, sicer sin koroške Slovenke, ki je pred tremi leti prejel Nobelovo nagrado za književnost, se je med jugoslovanskim konfliktom postavil na stran Srbije in je po mnenju številnih trivializiral vojne zločine, ki so jih zagrešile srbske sile.

Tako kot v primeru številnih podpornikov BDS-a so tudi politična stališča letošnje nobelovke za književnost povezana z njenim lastnim ozadjem. Odraščala je v majhnem kraju v Normandiji, kjer so njeni starši imeli vaško trgovino. Bila je sploh prva v svoji družini nižjega srednjega razreda, ki je končala univerzo. Do upokojitve je delala kot učiteljica in prosti čas izkoristila za pisanje o svojem življenju – od revščine v mladosti, nezaželene nosečnosti in splava, ki je bil takrat prepovedan, pa vse do svoje sestre, ki je umrla kot otrok, še preden se je rodila Annie.

Sicer je bila pisateljica od nekdaj predana prizadevanjem levice. "V levičarski ideologiji se predpostavlja, da vsako razmerje, osebno ali politično, temelji na razmerju moči med zatiralci in zatiranimi," je še dejala Funk ter dodala, da se tako razlaga tudi konflikt med Palestinci in Izraelci. "Na palestinski strani se že desetletja razume, kako stilizirati Palestinca kot podložnika, in to je čudovito dobro delovalo v levičarski sferi," je še dodala.

Kljub temu pa bo še zmeraj brala knjige Annie Ernaux, tudi če "podpira BDS, nisem za njen bojkot. Mislim, da je zelo, zelo pomembno razločevati med umetniškimi dosežki in umetnico samo." Ernaux je sicer zagovornica gibanja BDS, vendar je treba razlikovati med umetniki, ki ustvarjajo dela, neodvisna od svojih političnih stališč, in umetniki, ki neposredno producirajo propagandni material, je poudarila Funk. "Ernaux pa ne objavlja knjig o Izraelcih, sionistih in Judih, ampak o svojem svetu. Vendar je treba upoštevati, da zastopa politična stališča, ki jih je mogoče kritizirati. Ampak to je večdimenzionalnost vsakega človeka. In zdi se mi zelo pomembno, da znamo tolerirati to protislovje," je še dejala Mirna Funk za DW.