Izid knjige Noordung.doc prihaja v mednarodnem letu astronomije, ob 80-letnici Potočnikove smrti in ob enaki obletnici izida njegovega epohalnega dela Problem vožnje po vesolju, ki je bila tudi Nasinim znanstvenikom študijsko gradivo na poti v breztežnostni prostor.
A v takšni obliki je izdana predvsem zato, ker je Potočnikovo delo še vedno premalo znano. Knjiga s podnaslovom "Za domišljijsko potovanje in domače branje" vsebuje odlomke iz Potočnikove knjige in prikazuje temeljna načela vesoljske vožnje in nekatere izmed Potočnikovih izvirnih zamisli, kot so geostacionarni satelit, vesoljsko stanovanjsko kolo, valjasti observatorij in sončna energetska centrala.
V knjigi tudi širši vpogled v astronavtiko
Knjiga prinaša tudi njegov življenjepis, ki ga je napisal poznavalec slovenske tehniške dediščine Sandi Sitar, intervju z ameriško astronavtko slovenskega in indijskega rodu Sunito Williams, prav tako pa vsebuje tudi biografiji znanstvenika na Evropski vesoljski agenciji Marka Bavdaža in nekdanjega Nasinega znanstvenika Dušana Petrača. Oba knjigo dopolnjujeta tudi s svojimi komentarji na Potočnikovo delo ter na astronomijo in astronavtiko na splošno.
V knjigi prav tako opozorijo na odmeve z drugih področij, kot so predstave Dragana Živadinova, pa tudi film Odiseja 2001, za katerega je režiser Stanley Kubrick izdelal vesoljsko postajo prav po Potočnikovih načrtih. Uvodno besedo, biografijo, uvodno in sklepno besedo je napisal Miha Mohor. Mohor je za MMC tudi poudaril, da so knjigo izdali zato, ker je v Sloveniji še vedno preveč tudi šolanih ljudi, ki še niso slišali za Potočnika.
Kratek videointervju z glavnim "krivcem" za izdajo knjige Noordung.doc si lahko ogledate v priloženem videoposnetku.
Knjiga je izšla v treh izdajah - v trdi vezavi, ki je namenjena zlatim bralcem Društva Bralna značka ter v svili in v svili s srebrno obrezo, ki sta namenjeni prodaji.
Avtorje približati mladim na svojevrsten način
Zbirka .doc založbe Rokus Klett predstavlja drugačen pogled na dela znanih avtorjev. Odlomke njihovih del obravnava bolj šaljivo, optimistično in nagajivo, s čimer se želi približati mladim, zlasti osnovnošolskim bralcem. Zato so tudi izbrana besedila opremljena s komentarji učencev in strokovnjakov, ki kažejo na drugačno dojemanje visoke književnosti, pogosto neskladno z uradno interpretacijo.
B. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje