V japonskem rokopisu roman šteje 1200 strani, a je težko oceniti, koliko je to v latinici. Foto: Shinchosha Publishing Co
V japonskem rokopisu roman šteje 1200 strani, a je težko oceniti, koliko je to v latinici. Foto: Shinchosha Publishing Co

Informacije o novem romanu Harukija Murakamija kapljajo v najmanjših drobcih. Vedeli smo že, da izide 13. aprila, zdaj pa vemo še, kako bo romanu naslov: The City and Its Uncertain Walls, Mesto in njegovo negotovo obzidje.

Roman bo 13. aprila izšel tako v tiskani kot v digitalni različici, so napovedali v založbi Shinchosha Publishing Co. Uradno še ni nobenih podatkov o angleškem ali kakršnem koli drugem prevodu.

Roman je (v japonščini) dolg 1200 strani, zaplet pa se vrti okrog "zgodbe, ki je bila dolgo zapečatena". V kratkem in enigmatičnem napovedniku lahko preberemo: "Treba je iti v mesto. Ne glede na to, kaj se zgodi. Zaklenjena "zgodba" se začne tiho premikati, kot da so se zbudile "stare sanje" in odkrile odročen arhiv." V založbi dodajajo še, da delo "seže v srce in da stoodstotno spada v Murakamijev svet".

Bralci raje ne vedo ničesar v naprej
V založbi so povedali, da podrobnosti v zvezi z zgodbo ne razkrivajo zato, ker se Murakamijevi zvesti bralci po lastnih poročanjih mojstrovih novih del najraje lotijo tako, da sploh ne vejo, kakšno zgodbo imajo pred seboj.

Prav zato tudi ne moremo zagotovo vedeti, ali je roman v kakšni zvezi z Murakamijevo kratko zgodbo z istim naslovom, ki je leta 1980 izšla v literarni reviji (nikoli pa v knjižni obliki).

Murakamijev svet: svet džeza, mačk in osamljenih protagonistov
Mednarodnega priznanega japonskega pisatelja Murakamija že več let omenjajo kot kandidata za Nobelovo nagrado za literaturo. Štiriinsedemdesetletnik je znan po romanih, v katerih prepleta osamljenost sodobnega življenja z absurdnimi situacijami.

Čeprav je znan kot samotar, je v zadnjih letih navduševal oboževalce, ko je kot radijski voditelj in didžej gostil posebno radijsko oddajo Radio Murakami.

Sorodna novica Haruki Murakami se šest let po Uboju komturja vrača z novim romanom

Na Univerzi Waseda v Tokiu so leta 2021 odprli knjižnico, posvečeno Murakamiju. Obiskovalci si lahko v njej izposodijo avtorjeve romane, plošče in druge z njim povezane predmete. V knjižnici je med drugim tudi replika Murakamijevega minimalističnega delovnega prostora, kavarna in celo radijski studio,

Ob izidu knjige Uboj komturja leta 2017 so glavne knjigarne v Tokiu ostale odprte tudi čez polnoč, da so si lahko nestrpni oboževalci takoj priskrbeli knjigo.

Murakami je priljubljen tudi med slovenskimi bralci. V slovenskem prevodu so na voljo številna njegova dela, med njimi romani Kronika ptiča navijalca, Norveški gozd, Kafka na obali, Ljubi moj sputnik ter trilogija 1Q84, delo O čem govorim, ko govorim o teku, zbirka kratke proze Slon izginja in tudi roman Uboj komturja. Lani je v slovenščini izšla tudi zbirka kratkih zgodb Vsi božji otroci plešejo.