Zgodovinarki Milica Kacin Wohinz in Marta Verginella sta pod naslovom Primorski upor fašizmu 1920-1941 objavili do zdaj najbolj sistematičen in najcelovitejši pogled v eno najpomembnejših poglavij slovenske novejše zgodovine. Poleg splošno znanih tem, kot so požig slovenskega narodnega doma v Trstu ali akcije tigrovcev, avtorici razkrivata tudi nekatere do zdaj na pol ali pa tudi docela zamolčane dogodke.
Prav objava zadnjega dokumenta je izredno zanimiva, saj nakazuje pogosto nerazumljivo in tudi politično nedosledno ravnanje akterjev, ki so postavljali novo, povojno Jugoslavijo. Partizanom in tigrovcem je bil namreč boj proti fašizmu skupen, kar lepo prikaže tudi knjiga Verginelle in Kacin Wohinzeve. V njej so namreč podrobno obdelani začetki, razvoj in dejavnost tigrovske organizacije, obenem pa so objavljeni tudi programi tistih, proti katerim so se tigrovci borili. Skozi poglavja tako spoznavamo fašistične organizacije, dobrodelne organizacije za tako imenovano mehko asimilacijo, policijske akcije, pa tudi sodne procese s smrtnimi obsodbami v Trstu, Pulju in Rimu.
Prvi celovit pregled hrvaške zgodovine v slovenščini
Slovenska matica je predstavila še eno novo zgodovinsko knjigo. Kot tretja v zbirki Zgodovina držav in narodov je, kot je pojasnil eden od urednikov zbirke, zgodovinar Peter Vodopivec, izšlo prvo sintetično monografsko delo o hrvaški zgodovini v slovenščini. Knjiga Hrvaška zgodovina Iva Goldsteina (v prevodu Draga Bajta) prinaša celovit pregled hrvaške zgodovine od antike pa do današnjega časa. Goldstein je ob predstavitvi knjige izrazil upanje, da bo prevod njegovega dela pomagal graditi boljše medsoseske odnose v času, ko Hrvaška in Slovenija nista najbolj prijateljsko razpoloženi, ob tem pa je tudi poudaril, da sta bili državi v preteklosti večkrat zelo tesno povezani.
Tretja novost Slovenske matice pa je naravoslovna knjiga Ljubljansko barje Jerneja Pavšiča. Delo v šestih poglavjih govori o neživem svetu Ljubljanskega barja, o rastlinstvu in živalstvu, zgodovini tega zanimivega biotopa ter o naravovarstvu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje