Foto:
Foto:

To ceno mora odtisniti na hrbtno stran knjige, velja pa eno leto na vseh prodajnih mestih, za vse kupce. Tak sistem fiksnih cen knjigo uveljavlja najprej kot kulturno dobrino, šele nato kot blago splošne potrošnje. Strokovno združenje založnikov in knjigotržcev od novosti pričakuje predvsem boljšo distribucijo knjig po Sloveniji, s tem enakopravnost vseh prebivalcev Slovenije, in nižjo raven cen knjig. Sistem fiksne cene uporabljajo tudi v večini držav Evropske unije, po slovenskem zgledu pa ga nameravajo uvesti tudi na Hrvaškem.

Dober sistem za kupce in neodvisne knjigarne
Sistem fiksnih cen podpira tudi Evropska zveza založnikov, saj se je med drugim pokazalo, da tovrstno oblikovanje cen pripomore tudi k ohranitvi neodvisnih knjigarn. Lep primer za to je Anglija, kjer so do leta 1995 cene knjig določali s sistemom fiksnih cen, takrat pa je začel veljati sistem prostih cen. Kmalu po preoblikovanju sistema se je zgodil verižni propad neodvisnih knjigarn.

Sistem prostih cen je v veljavi še na Finskem, v baltskih deželah, na Švedskem in v deželah nekdanjega vzhodnega bloka. Ker so knjigo priznali kot kulturno dobrino, je Evropska unija s sistemom fiksne cene napravila tudi izjemo v konkurenčnu pravu.