Med avtorji je trenutno najbolj aktualna dobitnica nagrade Prešernovega sklada Suzana Tratnik, katere roman Tretji svet zopet popelje v svet lezbijk. Andrej Skubic v Popkornu riše ruševine turbokapitalizma, Bogan Novak pa ep dopolnjuje z legendo o Kralju Matjažu. Razmišljanja o Sloveniji je objavil Bojan Grobovšek, za zbirko humoresk je v delu Bužec on, bušca jest in druge smešno-resne zgodbe poskrbel Marjan Tomšič, Perpetuum mobile Janeza Kajzerja pa prinaša trinajst pripovedi o ljudeh iztekajočega se časa.
Zaznamke otroka dojame odrasel človek
Protagoniste zgodb je Kajzer povezal tudi tako, da so junaki posamznih zgodb protagonisti drugih, kar dela dodatno poveže v celoto. To časovno opredeljuje slikovno gradivo iz časopisja, ki je izhajajo v obdobjih, v katera pisatelj postavi dogajanje. Pripovedovalec ljudi zaznava večinoma z vidika naivnega otroka in odraščajočega, dojema pa jih šele z vednostjo in razgledanostjo odraslega, pojasnjujejo pri Cankarjevi založbi.
Tomšiča reklamira Saša Pavček
Več samostojnih del je v eno zbirko povezal tudi Tomšič, čigar naslovno zgodbo Bužec on, bušca jest pozna že tisoče gledalcev po Sloveniji, ki so jo videli v uprizoritvi Saše Pavček. Priljubljenost med slovenskimi braci Tomšič dosega s toplino, s katero gleda na svoje junake, ljubeznijo do detajla, nagnjenostjo k mistiki, komiko in junaki, ki se takoj priljubijo bralcem. Kdo se ne bi ogrel za protagonista mediteranskega značaja, brezbrižnega za konkretne rešitve, pretirano zavzetega, kadar pride do emocionalnih trkov, glasnega izvajalca nekonktroliranih izpadov in motivatorjev smešnih situacij?
Bodice, obrnjene tudi proti avtorici
Duhovito pisanje odlikuje tudi Tretji svet Tratnikove, ki duhovite bodice pogosto obrne tudi proti sebi in družbeni skupini, ki ji pripada. Pripovedovalko pošlje na mednarodni kongres v Švici, kjer med večinoma ženskimi udeleženkami dobi priložnost sami sebi potrditi svojo istospolno usmerjenost. Toliko zanimivih deklet na enem kongresu pa ji že predstavlja težavo, saj ne ve, kako uskladiti zanimanje zanje, težave pa ji povzroča tudi družbena neodločenost.
Saj je drugim še slabše!
Skubic v nasprotju s Tratnikovo bralcev ne popelje v tujino, ampak jih obdrži v Ljubljani, za katero ima pripravljen zanimiv turistični program. Valter, čigar življenje najboljše opišejo besede "biznis propada, seks propada, življenje se zatika", se zaveda, da gre nekaterim še slabše, in ta misel mu precej olajšuje življenje. Zakaj ga ne bi še drugim, sam pa bi od tega nekaj zaslužil? A nekateri nimajo posluha za njegovo idejo, da bi organiziral sprehod po nekdanjih moriščih in mučilnicah Ljubljane. S Popkornom je Skubic lani zmagal na natečaju Canakrjeve založbe za najboljši roman iz sodobnega življenja, kamor je tudi Tratnikova poslala Tretji svet.
Kralj Matjaž spet brani pred Turki?
Daleč v preteklost pa popelje ep Bogdana Novaka, ki je "od mrtvih obudil" Kralja Matjaža. Ljudski junak je z osamosvojitvijo nekako izgubil svojo simbolno aktualnost, zato je Novak legendo o njem razširil, dopolnil z detajli in pripravil za izid. Ta bo bralcem ob natančnem prebiranju in razmišljanju mogoče pomagal tudi k vlečenju vzporednic med časom, ko se je Evropa bala turških vpadov, in sedanjostjo, ko se Evropska unija precej zavzeto brani Turčije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje