V Kajuhovih delih so združena njegova intimna občutja in njegov socialni ter družbeni angažma. Poseben je bil po tem, da je v njegovih pesmih mogoče začutiti izjemno avtentičnost, magijo pesništva, je ob predstavitvi nove knjige Kajuhovih pesmi povedal Matjaž Kmecl. Foto: Mladinska knjiga
V Kajuhovih delih so združena njegova intimna občutja in njegov socialni ter družbeni angažma. Poseben je bil po tem, da je v njegovih pesmih mogoče začutiti izjemno avtentičnost, magijo pesništva, je ob predstavitvi nove knjige Kajuhovih pesmi povedal Matjaž Kmecl. Foto: Mladinska knjiga
Matjaž Kmecl
Matjaž Kmecl je v knjigo vključil 21 Kajuhovih pesmi. Pesnikove verze je opisal kot izredno preproste in redkokdaj ga je zaneslo v kakšen ekspresionistični patos. Foto: Bobo
Kajuh
Pesniku Kajuhu se bodo ob današnji obletnici rojstva z domoznanskim večerom poklonili tudi v Mestni knjižnici Velenje s tremi domoznanskimi dogodki. Foto: dlib

Pri Mladinski knjigi so obletnico zaznamovali z izdajo knjige Enaindvajset pesmi za enaindvajset let življenja, ki jo podpisujeta Matjaž Kmecl in Mihael Glavan. Kajuhova poezija, ki je še vedno aktualna, je v osnovi preprosta, preveva pa jo svojevrsten optimizem.

Kajuh in njegova "protiutež" Balantič
Karel Destovnik - Kajuh (1922-1944) je po besedah avtorja izbora pesmi in spremne besede v knjigi Kmecla veljal celo za klasika. Težava je bila v tem, da je Kajuh vendarle servisiral neko politično in družbeno dogajanje, politika pa je v njem videla zelo priročno orodje, s katerim lahko podaljšuje entuziazem povojnega časa. Kajuhu so nato, ker so ga ves čas tiščali v ospredje, kot protiutež naproti postavili pesnika Franceta Balantiča, ki je prav tako umrl mlad, padel pa naj bi pod streli partizanov.

Balantič je po Kmeclovem mnenju sicer zanimiv pesnik, a čisto druge vrste kot Kajuh. Pozneje so začeli Kajuhova besedila podrobno raziskovati, vsak njegov verz so skorajda posvetili in iz tega je, tako Kmecl, zrasel precej nekritičen izraz do njegovega dela.

Dopisovanje med zaljubljencema
Kmecl je v knjigo vključil le 21 Kajuhovih pesmi. Malo zaradi simbolike, saj se je s tem hotel navezati na to, da je pesnik v partizanih padel, ko je bil star le 21 let, po drugi strani pa je dodal, da pesnik za seboj ni zapustil zelo obsežnega opusa. Poudaril pa je, da je zagotovo polovica ohranjenih del takšnih, da si Kajuh zasluži status dobrega pesnika. Kajuhova najboljša dela so nastala v času njegove zveze s Silvo Ponikvarjevo. V knjigo je med drugim vključena tudi korespondenca med zaljubljencema.

Glavan je h knjigi prispeval dokumentirano biografijo, ki jo je spisal na podlagi danes dostopnih zgodovinsko-literarnih študij. Razdelil jo je na štiri sklope. Prvi prinaša Kajuhovo družinsko zgodbo, drugi govori o ozaveščenosti mladeniča, ki so ga kot šestošolca izključili iz gimnazije zaradi širjenja komunističnih idej. Treti sklop je Glavan posvetil Kajuhovemu literarnemu opusu. V ta del je, zaradi boljšega vpogleda v pesnikovo delo, vključil še nekaj odlomkov iz Kajuhovih pesmi, ki govorijo sami zase. V zadnjem delu prispevka je skušal Glavan predstaviti Kajuhovo zgodovinsko-politično usodo.

Pohvala SS-a, da je postrelil "bandite"
O Kajuhu je veliko znanega, a kljub temu se je Glavanu uspelo prebiti do nekaterih pomembnih dokumentov. Med njimi velja omeniti izvirna dokumenta o pesnikovem uboju - poročilo Franca Tscherneta o dogodku ter pohvalo SS-ovske komande policijskih sil, v katerem hvalijo Tscherneta, da je postrelil "te bandite". Krožila je namreč špekulacija, da so Kajuha potolkli partizani, po odkritju teh dokumentov pa ni več nobenih dvomov o njegovi smrti, je dodal Kmecl.

Urednica Nela Malečkar je spomnila, da je Kajuhova poezija uprta v svetlo prihodnost, v njej pa navdih lahko najde tudi današnja mladina. Eden izmed zaključnih verzov njegove pesmi se na primer glasi: "Zato bo to leto le naše in naša bo letos pomlad!" Predstavitev knjige je z branji Kajuhovih pesmi uvedel in sklenil raper Darko Nikolovski, ki je Kajuhu v čast posnel 15-minutni film z naslovom 38 izvodov.

Karel Destovnik Kajuh: Nesamozadostna erotika
Karel Destovnik Kajuh: Nesamozadostna erotika