Med dragimi kamni na platnicah je tudi največji turkiz na svetu, ki ima premer 14 centimetrov in je debel tri centimetre. Foto: ARC Group
Med dragimi kamni na platnicah je tudi največji turkiz na svetu, ki ima premer 14 centimetrov in je debel tri centimetre. Foto: ARC Group
Videti je kot dragocena miza, v resnici pa je naslovnica knjige iz malahita. Foto: ARC Group
Knjiga je zaradi zapletenosti dela nastajala na različnih lokacijah. Tiskali so jo v tiskarni podjetja v Trstu. Sodelovalo je več kot trideset mojstrov različnih strok, od tiskarjev, knjigovezov do draguljarjev, filigranov in zlatarjev. Foto: ARC Group

Koran je delo družbe ARC Group iz Gorice, ki je v lasti Novogoričanov Nedjana Brataševca in Andreja Cernatiča, v preteklosti pa je naredila že več redkih in posebnih knjig, predvsem za naročnike iz Rusije in držav Bližnjega vzhoda. Največji Koran na svetu je nastajal dobro leto dni, njegova posebnost pa ni le velikost. Platnice knjige so izdelane iz malahita in dragih kamnov, težke pa kar 500 kilogramov.

Cela mavrica dragih kamnov
Med dragimi kamni na platnicah je tudi največji turkiz na svetu, ki ima premer 14 centimetrov in je debel tri centimetre. Vgrajen je na sredino prednje strani, medtem ko so na štirih vogalih mlete korale s premerom 12 centimetrov. Za okrasitev prve strani so porabili tudi 12 zelenih aventurinov, štiri rdeče jaspise, štiri ametiste, dva lapisa lazulija, dva rumena topaza, osrednji turkiz pa obdaja 32 cirkonov.

Knjiga presežnikov
Vseh dragih in poldragih kamnov je 113, vgrajeni pa so na zlate in pozlačene dekoracije. Te so izdelali mojstri iz filigranske delavnice v Milanu. Kamni na naslovnici niso razporejeni po naključju, ampak pokrivajo sedem človeških čaker.

Poseben je tudi papir, na katerem so natisnjena besedila iz Korana; izdelali so ga v Veliki Britaniji.

Knjiga, ki ni za branje
"Listi v knjigi so tako veliki, da jih bo moralo obračati po šest ljudi, da se ne bi strgali. Ob posebnih priložnostih bodo knjigo tudi odprli in brali, drugače pa bo razstavljena kot relikvija v džamiji v Kazanu," je še povedal solastnik tiskarne ARC Group iz Gorice in častni konzul Poljske v Sloveniji Nedjan Brataševec.

Cena ostaja poslovna skrivnost
Knjiga je nastajala v več različnih krajih po svetu, tiskali so jo v Trstu, kjer je pri delu sodelovalo več kot 30 različnih mojstrov. Zadnji del izdelave je bila pritrditev platnic, kar so opravili mojstri v Novari. Zato jo bo na tej lokaciji, kjer so knjigo nedavno tega tudi predstavili javnosti na novinarski konferenci, danes prevzel naročnik in jo z zasebnim letalom prepeljal v Kazan.

O ceni knjige zaradi pogodbe z naročnikom Brataševec ni želel govoriti, dodal je le, da so le materiali zanjo vredni več kot milijon evrov.