Na predvečer podelitve nagrade je Primož Čučnik na literarnem večeru povedal, da so nagrade pomembne za pesnikovo uveljavljanje in preživetje, pa tudi za širšo prepoznavnost poezije. Foto: Založba Goga
Na predvečer podelitve nagrade je Primož Čučnik na literarnem večeru povedal, da so nagrade pomembne za pesnikovo uveljavljanje in preživetje, pa tudi za širšo prepoznavnost poezije. Foto: Založba Goga
Ivo Svetina
Lanski Jenkov nagrajenec in letos eden izmed žirantov, Ivo Svetina, je pisanje označil za opitost iz svobode, ki izvira iz pesnikove globine. Foto: BoBo
Josip Osti
Eden izmed letošnjih nominirancev za Jenkovo nagrado Josip Osti o Čučniku pravi, da izstopa med pesniki svoje generacije in je zato eden izmed 'svetilnikov novejše poezije'. Foto: MMC RTV SLO / M. K.

Te misli je z zbranimi na podelitvi Jenkove nagrade, ki letos pripada pesniku Primožu Čučniku za zbirko Kot dar, delil lanski nagrajenec Ivo Svetina. Poezija je vse, česar ni, pravi in nadaljuje, da je tega več kot tistega, kar je.
Po njegovih besedah lahko pesnik vse življenje piše eno samo pesem ali pa knjigo za knjigo, a v obeh primerih piše v svojem jeziku, ki ga ni v nobenem slovarju. Pisanje je označil za opitost iz svobode, ki izvira iz pesnikove globine, pesnike pa za tiste, ki še vedno "patetično mistificirajo poezijo", ki jo lahko "množica oživlja že dan po pesnikovi smrti".
Eden izmed svetilnikov novejše poezije
Primož Čučnik kljub življenjskim izkušnjam ohranja otroško videnje sveta, je o 'sonominirancu' povedal pesnik Josip Osti, ki o letošnjem dobitniku Jenkove nagrade še pravi, da izstopa med pesniki svoje generacije in je zato eden izmed "svetilnikov novejše poezije".
O poeziji nagrajenca, ki je nagrado prevzel iz rok predsednika Društva slovenskih pisateljev Milana Jesiha, je predsednica žirije Darja Pavlič povedala, da je opazna posebnost Čučnikove poezije umik subjekta iz središčnega položaja v besedilnem svetu in s tem distanca. Jaz se odreka vsiljevanju svojih stališč in dopušča drugost oziroma drugačnost. Pesnik se izogiba patosu in jasno signalizira omejenosti položaja, iz katerega izjavlja.
"Skrival sem se na odkrit način. Nisem se bal spregovoriti o tem, kako mi je spodletelo. Otožje teh pesmi in tega časa je pivnal nasmešek blage ironije. Govoril sem o sebi, o tebi, o nas, čeprav samo v obrisih. V obrise verjamem. V obrisih je končnost kot dar, popolnoma jasna," pa je o nagrajeni zbirki zapisal njen avtor.
V družbi verzov preostalih nominirancev
Dogodek, ki ga od leta 1986 prireja Društvo slovenskih pisateljev, je uvedel performans študentov AGRFT-ja v režiji Milana Goloba, sklenilo pa prebiranje pesmi aktualnega nagrajenca, pa tudi Ostija, Osojnika in Zupančičeve.
Zadnji trije so bili ob Čučniku letos v ožjem izboru nominirancev za nagrado; Josip Osti z zbirko Objemam te in poljubljam v vseh barvah Marca Chagalla, Iztok Osojnik s knjigo Izbrisano mesto in Petra Zupančič z zbirko Premog, poleg njih pa tudi Aleš Šteger z zbirko Knjiga teles, ki pa se dogodka ni mogel udeležiti.
'Svetilnik' novih pesniških generacij se je kot dobitnik Jenkove nagrade pridružil imenitni družbi pesnikov, na začetku katerih stoji dobitnik prve Jenkove nagrade Niku Grafenauerju (podelili so mu jo za zbirko Palimpsesti). Lani je nagrado prejel Iva Svetino za Sfingin hlev, pesnik pa je letos sedel tudi v žiriji, ki so jo poleg predsednice sestavljali še Irena Novak Popov, Veno Taufer, Marko Golja, priznanje pa nagrajencu prinese tudi 3.500 evrov.