Slovenija bo aprila prihodnje leto častna gostja na mednarodnem sejmu otroških knjig v Bologni. Otroški sejem v Bologni je poleg frankfurtskega knjižnega sejma mednarodna platforma, na kateri se predstavlja največje število slovenskih založnikov s področja otroške in mladinske literature, samostojno ali v sklopu slovenske nacionalne stojnice.
"Sejem v Bologni je drugačen kot Frankfurt, ni orientiran dogodkovno, tudi sicer je v celoti namenjen samo strokovnemu občinstvu, se pravi mednarodnemu občinstvu s področja otroške knjige, fokus celotnega sejma pa je na ilustraciji. Temu moramo v pripravi našega programa slediti tudi mi," je za STA povedala Katja Stergar, direktorica Javne agencije za knjigo Republike Slovenije (JAK).
Dogovor o častnem gostovanju Slovenije v Bologni iz leta 2018
Sejem je srečevališče vseh, ki se ukvarjajo z ustvarjanjem in izdajanjem otroških knjig, v prvi vrsti gre za nakup in prodajo avtorskih pravic. Organizatorji so napovedali, da bodo celotno ponudbo v prihodnjem letu nadgradili, poleg tega bo vključevala tudi trgovanje z avdiovizualnimi pravicami. Večji bo tudi stripovski kotiček, kjer bodo predstavljeni založniki stripov z vsega sveta.
"Bolonjski knjižni sejem se v zadnjih letih tudi mednarodno širi – leta 2016 so prevzeli New York Rights Fair, leto kasneje sejem otroške knjige v Šanghaju na Kitajskem (China Shanghai International Children's Book Fair) in z letom 2021 svoji mreži priključujejo sejem otroške knjige v Moskvi v Ruski federaciji (Moscow International Book Fair). S tem postajajo globalno povezljiva platforma, ki nudi številne pozitivne multiplikatorje", navajajo na spletni strani JAK.
Pet let star dogovor o častnem gostovanju Slovenije na sejmu otroške literature, ki bo v Bologni prihodnjega aprila doživel že 61. izvedbo, je bil sklenjen že pred petimi leti. Takratna direktorica JAK-a Renata Zamida je ob podpisu predvidevala, da se bo častno gostovanje zgodilo že leta 2021, ampak so se zaradi pandemije koronavirusne bolezni – podobno kot pri gostovanju v Frankfurtu – zgodile spremembe in zamiki držav častnih gostij. Slovenija se bo tako v Bologni predstavljala med 8. in 11. aprilom 2024.
Priprave na sejem v stanju "inventivnega kaosa"
In kako potekajo priprave Slovenije na sejem? "Trenutno so še vedno v tistem stanju inventivnega kaosa, ko zbiraš ideje iz vseh preteklih let in razmišljaš, kako vse skupaj sestaviti v neko smiselno celoto. Nekatere stvari so začrtane povsem jasno in brez njih seveda nastopa na sejmu ne bo," je za STA pojasnila direktorica JAK-a.
Po njenih besedah izhajajo iz tega, da bodo imeli v osrednji hali na voljo 300 kvadratnih metrov za ilustratorsko razstavo. Zanjo pripravljajo arhitekturni načrt, kmalu bodo začeli iskati tudi izvajalca. Obvezen del je tudi razstavni katalog ilustratorjev v angleščini in italijanščini, a najprej morajo izbrati ilustratorje, ki bodo nastopili. Slovenija bo prisotna tudi na otvoritvenem dogodku, v uradnem programu štiridnevnega sejma pa bo lahko dobila deset prostorov oziroma deset dogodkov na različnih sejemskih odrih.
Med prireditvami, ki bodo spremljale sejem, je omenila tudi gostovanje ljubljanskega lutkovnega gledališča v teatru Testoni s predstavo Zajčkova hišica v italijanščini. Predstavili bodo tudi projekt Pot knjige, želijo pa si še kakšne dodatne razstave v mestu.
"Strukturo predstavitve imamo narejeno že več let, nekoliko je odvisno tudi od tega, koliko bo finančnih sredstev, kako bo z razpoložljivostjo prostorov in tudi avtorjev. Vse stvari verjetno ne bodo mogoče, a neko osnovo imamo. Zagotovo bo omenjen tudi Ljubljanski manifest o poglobljenem branju. Izkoristiti moramo vidnost, ki jo je že pridobil z objavami, ne samo v Frankfurtu, ampak tudi v več svetovnih medijih, ter da ga je, poleg slovenskih, podpisalo več odmevnih avtorjev iz tujine," je še povedala Stergar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje