Prvo pesniško branje, povezano z naslovom Za svet brez zidov, je potekalo na slovenski kulturni praznik v prostorih Društva slovenskih pisateljev, nocoj pa ga prirejajo v celjskem Špitalu za prjatle. Naslednja postaja bo spet Ljubljana, kjer se bo poezija recitirala 23. in 26. februarja, 27. februarja pa še v Kopru.
Za svet, osvobojen vsakršne diskriminacije
Tajnik World Poetry Movement Fernando Rendon je v pismu ob letošnjih branjih poudaril opazko, da po svetu danes rastejo različni zidovi, ki ločujejo ljudi – iz betona, bodečih žic, pa tudi tisti bolj nevidni, zgrajeni iz denarja in neenakosti. "Kot pesnice in pesniki, ki sodelujemo v gibanju World Poetry Movement, se zavzemamo za svet, osvobojen vsakršne diskriminacije, ki bi temeljila na barvi kože, nacionalnosti, družbenem statusu, spolu ali prepričanju ljudi. Poezija je način, kako lahko podremo zidove, tako tiste med nami kot tiste v nas samih," razmišlja Rendon.
Pobudi, ki prinaša več kot 900 branj v 145 državah, so se pridružili tudi v slovenskih pesniških krogih. Drevi ob 19. uri bo v celjskem kulturnem prizorišču Špital za prjatle svojo poezijo bralo 11 pesnikov in pesnic. Večer bo vodil Kristian Koželj, z glasbo bodo večer popestrili dijaki Gimnazije Celje - Center.
Naslednje branje bo v soboto v prostorih Galerije ŠKUC, kjer se bodo mlajša pesniška imena pomešala z bolj uveljavljenimi avtorji in avtoricami, med katerimi bodo Barbara Korun, Brane Mozetič, Peter Semolič, Tone Škrjanec in Nataša Velikonja. Večer bo vodil Brane Mozetič, za glasbeno podlago bo poskrbel Lado Jakša.
Drugi ljubljanski pesniški dogodek bo na vrsti 26. februarja, ko bodo v Trubarjevi hiši literature svojo poezijo med drugimi brali letošnji dobitnik nagrade Prešernovega sklada Jure Jakob ter Ivan Dobnik, Stanka Hrastelj, Miklavž Komelj, Matej Krajnc, Barbara Pogačnik in Ifigenija Simonović.
Sklop pesniških branj po Sloveniji pod geslom Za svet brez zidov se bo 27. februarja sklenil v koprski Knjigarni Libris, v duhu poezije Krištofa Dovjaka, Marelle Nappi, Andreja Medveda, Sandra Pecchiarija, Barbare Pogačnik, Antonia G. Della Rocce in Veronike Simoniti.
Branja po Sloveniji potekajo v organizaciji Slovenskega centra PEN, Kulturno-umetniškega društva Poiesis, Društva za novo umetnost, Društva Škuc, Foruma Tomizza, v sodelovanju z World Poetry Movement ter v povezavi z branji v Zagrebu in Trstu, piše v sporočilu za javnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje