Buchheim je bil do filmske različice Podmornice precej kritičen. Foto: EPA
Buchheim je bil do filmske različice Podmornice precej kritičen. Foto: EPA
Lothar-Günther Buchheim
Drugače se je Buchheim posvečal predvsem pisanju o likovni umetnosti. Foto: EPA

V svoji 65-letni karieri se je pisatelj podpisal pod 30 knjig, v svojem pisanju pa se je precej posvečal likovni umetnosti in umetnikom, kot so Max Beckmann, Otto Müller in Pablo Picasso. Po Podmornici (Das Boot), ki je postala s tremi milijoni prodanih izvodov velika knjižna uspešnica, so posneli tudi znameniti film.

Zgodba filma, ki ga je leta 1981 režiral Wolfgang Petersen, tako kot knjiga opisuje misijo nemške podmornice U-96. Zgodba predstavlja tako njene napade na zavezniške ladje kot strah članov posadke, ko so bili napadeni. Vzdušje na podmornici je Buchheim dobro poznal, saj je med drugo svetovno vojno tudi sam služil na podmornicah.

S šestimi nominacijami praznih rok
Film je doživel svetovno premiero 17. septembra leta 1981 v Münchnu, kmalu zatem pa je bil prodan v številne države po svetu. Samo v ZDA je film prinesel skoraj 11 milijonov dolarjev, drugod pa več kot 73 milijonov dolarjev. Leta 1983 si je pridobil šest nominacij za oskarje, vendar pa so odšli njegovi ustvarjalci domov praznih rok. Precej uspeha je požela tudi tridelna televizijska različica iz leta 1985.

Muzej fantazije nemške umetnosti
Pisateljevo umetniško zbirko si je mogoče ogledati v Muzeju fantazije (Museum der Phantasie), ki ga je sam odprl leta 2001 v Starnbergu na jugu Nemčije. V muzeju so na ogled predvsem dela nemških ekspresionističnih umetnikov, ki jih je nakupil pred drugo svetovno vojno, ko je to ustvarjanje dobilo oznako degenerirane umetnosti. Svoje prvo delo, avtobiografijo o sebi kot mladem umetniku, je Buchheim napisal leta 1935, pod zadnje delo Der Abschied (Slovo) pa se je podpisal leta 2000.