Podprli pa so tudi sam zakon. Dopolnilo k javni agenciji za knjigo, ki so ga vložile poslanske skupine SDS, NSi, SLS, DeSUS in LDS, predvideva spremembo 6. člena zakona tako, da bi imeli večino v sedemčlanskem svetu agencije predstavniki strokovne javnosti.
Kulturni minister Vasko Simoniti je kot razloge za ustanovitev agencije navedel, da se že dolgo nakazuje potreba po bolj sistemskem, celovitem pristopu k področju knjige in po enotnejši vladni politiki na področju knjige. Prav to pa naj bi zagotovila omenjena
agencija.
Širca pozdravila sestavo sveta
Majda Širca (Zares) je v obrazložitvi stališč poslanskih skupin pozdravila sestavo sveta, v katerem bo sedem članov, od katerih bodo štiri predlagali pisatelji, prevajalci, SAZU, tri pa vlada. Ob tem je izrazila veselje, da je vlada v določbah, ki govorijo o sestavi sveta, prisluhnila Društvu pisateljev in upoštevala njihov predlog, da bi večino v svetu imela strokovna javnost.
Za ohranitev jezika v pisani obliki
Branko Grims (SDS) je med drugim povedal, da je vsak korak, ki meri h krepitvi slovenske kulture in knjige, dobrodošel in pomeni temeljno odločitev, da "ohranimo tisto, kar je naš temelj, to je ohranitev jezika v pisani obliki". Takšen korak je zlasti dobrodošel v času globalizacije in vstopa v Evropsko unijo.
Jožef Školč pa je v imenu poslanske skupine LDS-a ustanovitev agencije označil kot enega
izmed pomembnih korakov, ki "kronajo 15-letne razprave politike in strokovne javnosti
o položaju slovenske knjige".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje