Pri Mladinski knjigi sta v zbirki Nova slovenska knjiga izšli deli Vsi moji božiči Maruše Krese in Izkušnje z daljavo letošnjega Prešernovega nagrajenca in dobitnika kresnika Milana Dekleve. V zbirki Žepnice je izšla kriminalka Matjaža Zupančiča Obiskovalec, jesensko knjižno bero pa dopolnjuje še knjiga Praznično leto Rimljanov v pesmi, ki jo je s pomočjo prevajalke Jelene Isak Kres pripravila Nada Grošelj.
Majhne shizofrenije vsakdana
Maruša Krese je v knjigi Vsi moji božiči v 30 zgodbah opisala 30 božičnih večerov, s katerimi je oživila prizore iz različnih obdobij svojega življenja. Čeprav so avtoričine zgodbe na prvi pogled depresivne in božiča ne prikazujejo v idilični podobi, se v njih skriva veliko humorja. Kot je ob neki priložnost dejala Kresetova, so "božične zgodbe majhne shizofrenije vsakdanjega življenja".
Življenje so zgodbe
Mojster peresa Milan Dekleva je v zbirki novel Izkušnje z daljavo skušal orisati daljši časovni lok - od spominov na otroštvo, izkušnje z glasbo, prvih erotičnih dotikov, prek novele, ki se dotika desetdnevne vojne za Slovenijo, do zaključne zgodbe, ki jo je navdihnil dogodek iz črne kronike. Zato so zgodbe tudi žanrsko zasnovane raznoliko, od poetično sanjskih spominov na otroštvo se premaknemo v področje kriminalke, k členjenju sodobne čustvene in etične izpraznjenosti, potem se spet vrnemo k ekspresivni človeški ranjenosti v obdobju velikih zgodovinskih prelomov in morij. Dekleva je v tem delu izrazil svoje čutenje sveta, ki po njegovem mnenju postaja vedno bolj ohromljen. "Vedno več je lučk na jelkah, vedno manj pa je svetlobe v naših srcih," je dejal.
Prva zares slovenska Žepnica
Matjaž Zupančič je mojster dramaturškega loka napetosti. Bistvo kriminalke Obiskovalec je v nestereotipni psihologiji, ki bralca pritegne od začetka do nepričakovanega konca. Obiskovalec je prva knjiga slovenskega avtorja, ki je izšla v zbirki Žepnice; z naslednjim letom bodo poleg ponatisov v tej zbirki izhajali tudi novi prevodi in izvirna slovenska dela.
Kako so obrat leta častili v starem Rimu?
Nada Grošelj je v knjigi Praznično leto Rimljanov v pesmi na enem mestu zbrala pesmi in odlomke iz pesnitev, ki se dotikajo rimljanskih praznikov in običajev, opise poljedelskih opravil, z njimi povezane šege, čaščenje bogov ter opise iz narave. Besedila več kot 20 znanih in anonimnih avtorjev je razporedila po kronološkem redu in dodala obsežna pojasnila, je dejal urednik knjige Aleš Berger.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje