Organizacija Unesco je današnji dan razglasila za svetovni dan poezije. Predsednik Društva slovenskih pisateljev in pesnik Milan Jesih je ob prazniku poezije zapisal, da je pesništvo mladost in modrost človekove misli. Po vsej Sloveniji se bodo danes zvrstili številni dogodki v vezani besedi.
Poezija, mladost in modrost človekove misli
"Poezija je stara kot človekova govorica in enako zagonetna kot njegov um in njegovo čutenje. Njen material je na videz isti kot material vseh naših jezikovnih povezav in izmenjav. In vendar se v tem istem materialu docela nematerialno včasih rodi, kot metalec diskov v kamnu, kot Venera iz morske pene, neki enkraten pomen, o katerem besednjak ne ve ničesar, neka misel, ki jo z drugimi besedami ni mogoče povedati, neki zvočni niz, ki ga ne more ponoviti nobena godba, odgovor na uganko, ki jo otrok komajda zna izreči. Pesništvo je mladost človekove misli in njena modrost, njena iznenada presvetljena luč, je spomin človekove pozabe in gotovost njegovega dvoma," je v verze svoja občutenja ob dnevu poezije strnil Jesih.
Na vprašanje, kako je z bralstvom poezije v Sloveniji, pesnik ne odgovarja preveč pesimistično: "Poezija ni bila nikoli prva stvar na svetu. Misliti tako bi bila zabloda. Res je, da je bila včasih bolj popularna, a glede na današnjo ponudbo za bralstvo ni treba skrbeti. Bolje pa bi moralo biti poskrbljeno za avtorje."
Poslanica iz Pariza
Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je v letošnji poslanici zapisala, da pesniki širijo brezčasna sporočila, saj so priča pomembnim zgodovinskim in družbenim spremembam. "S svojim pisanjem nam pesniki pomagajo pri iskanju duševnega miru in nas spodbujajo k razmišljanju o odnosih med človekom in naravo ter k vzpostavitvi humanistične miselnosti, ki bi hkrati temeljila na edinstvenosti in razlikah med ljudmi."
Za Unesco sta zagovarjanje svobode besede in informacij na eni strani ter promocija poezije na drugi nerazdružljivi komponenti delovanja organizacije. Poezija namreč po besedah Bokove spodbuja najgloblje želje posameznikov po ustvarjanju in razmišljanju, prav tako pa vzdržuje dialog med raznolikimi človeškimi izrazi.
Prebiranje poezije kot kolektivna izkušnja
Ob svetovnem dnevu poezije bodo po vsej Sloveniji potekala številna branja in druge prireditve. V KUD-u Franceta Prešerna v Trnovem bo že tradicionalno odprto branje, v organizaciji Društva slovenskih pisateljev pa bodo na ta dan v atriju Mestne hiše odmevale pesmi z vsega sveta, v vseh jezikih. Številne dogodke ob prazniku poezije so pripravili tudi v Zvezi slovenskih kulturnih društev. Pod njihovim okriljem se bo pesniška beseda slišala še v Trstu, Gorici in Špetru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje