Silba je namreč kraj, kjer počitnikuje z družino, naslov knjige pa bi bil po njegovih besedah lahko tudi Prešeren, malo drugače, kot je nekoč svoje delo poimenoval srbski esejist Kolja Mićević.
Svoje delo (izšlo je pri založbi Družina) je režiser, dramatik, publicist, predavatelj in lektor, ki letos praznuje 90 let, razdelil na dve knjigi. Napisati pa namerava tudi tretjo. Meni, da je Prešeren svetovljan, ki ponuja veliko spodbud za človekovo duhovno rast. Pri analizi Prešernovih del ga je zanimal predvsem verz, obravnaval pa je tudi njegov pesniški slog, ki je "vreden posebnega koncerta".
Po njegovih besedah je bil Prešeren »izbirčen« in predvsem prevelik genij, da bi kaj prepuščal naključju. Ob tem je opozoril še na ključne Prešernove besede, kot so mil, nesreča, obup, sla, upanje, oči, svetloba, Bog, smrt, slovenstvo in Slovenija.
Zgodba, ki je zgodovinarji ne morejo napisati
V založbi Družina so izdali tudi spomine Jelke Mrak Dolinar na vojne grozote v obdobju treh totalitarnih režimov, ki jih je avtorica zapisala pod naslovom Brazde mojega življenja.
Spremno besedo k delu je napisal Jože Možina, ki pravi, da je v knjigi zapisana izkušnja Mrak Dolinarjeve in njene sestre, ki sta šest let preživeli v komunističnih zaporih. Po njegovem mnenju "številni niso zmogli izkoristiti svobode govora v demokraciji, njej pa je to uspelo".
Pred fašizmom je družina Mrak Dolinarjeve zbežala v Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev, pozneje pa so jih preganjali še nacisti. Po vojni je sledilo še "kolesje komunistične represije". Težišče zgodbe je postavljeno v medvojno in povojno obdobje in opisuje prestajanje v zaporih in prisilnih deloviščih. Po njegovem mnenju avtorica opravlja "dolžnost do resnice". "Spomine je lahko napisala, ker je represivni aparat ni zlomil, saj je njegove nosilce premagala na pomembnem bojnem polju - čisti vesti," je še poudaril.
Jelka Mrak Dolinar je med drugim povedala, da "take zgodbe", kot jo je napisala ona, "zgodovinarji ne morejo napisati", saj tega "kar je v človekovem srcu in mislih, ne more opisati nihče, ki tega ni izkusil na lastni koži".
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje