Pesnica, katere verze, zbrane v zbirki Grejem njene bisere, lahko prebiramo tudi v slovenskem prevodu Ifigenije Simonović, bo tako naslednjih deset let pisala pesmi za uradne državne proslave in nekatere druge slavnostne dogodke. Funkcijo kraljevega pesnika (v izvirniku se vloga imenuje Poet Laureate) je leta 1617 uvedel kralj Jakob I., prvega pa je s to vlogo počastil enega vidnejših pesnikov, dramatikov in igralcev angleške renesanse Bena Jonsona.
Ne le prva ženska, tudi prva ŠkotinjaZanimivo je, da Carol Ann Duffy ledine ne orje le kot prva ženska med kraljevimi pesniki, ampak je tudi povsem prva Škotinja na tem mestu. Duffyjeva bo nasledila pesnika Andrewa Motiona, ki naslednico opozarja, da njena naloga ne bo prav lahka, saj je sam, čeprav je od začetka sedemdesetih izdal že mnogo pesniških zbirk, hitro ugotovil, da je pisanje pesmi, ki spremljajo kraljeve slovesnosti, zelo težko. Carol Ann Duffy, ki je še pred desetletjem zagotavljala, da ne bi napisala pesmi za princa Edwarda, je ob imenovanju na mesto kraljeve pesnice dejala: "Bistvo poezije je opazovanje običajnega in spreminjanje tega običajnega v nekaj drugega - kot Midasov dotik. In prav to je tudi značilnost monarhije. Prisotnost kraljice lahko zdravi, spreminja in naredi stvari magične."
Pesniška kritika Gordona Browna
Kraljevega pesnika izbere kralj oziroma kraljica, in sicer na priporočilo vlade. Zato si velja ogledati tudi mnenje ministrskega predsednika Gordona Browna. Po poročanju BBC-ja je Brown ob izvolitvi Duffyjeve dejal: "Prav zares je genialna moderna pesnica, ki nam je v verzih predstavila širok spekter človeških izkušenj in ki zna izvrstno izraziti čustva in tako je zmogla razširiti našo domišljijo." Ob imenovanju je Carol Ann Duff napovedala, da bo svoj letni honorar, to je nekaj manj kot 6.500 evrov, podarila združenju pesnikov (Poetry Society). To pa ne velja za darilo, ki ga novi kraljevi pesnik prejme ob imenovanju. Gre za okoli 600 steklenic šerija.
Chaucer pesnil za bokal vina
Tradicija podarjanja alkoholnih pijač pesnikom je celo daljša od tradicije uradnega naziva kraljevega pesnika. Tako se je ohranilo poročilo o tem, da je tudi znameniti Geoffrey Chaucer pesnil za svojega kralja, kot plačilo pa je prejemal vino. Chaucer je pravzaprav tudi prvi znani pesnik, ki je po službeni dolžnosti pesnil kraljeve pesmi, kraljici Viktoriji pa sta za rojstni dan verze podarjala tudi Alfred Tennyson in William Wordsworth.
Polona Balantič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje