Tiskovna agencija Reuters, katere zametki segajo v leto 1850, bo 16. oktobra izdala knjigo The State of the World, ki v več kot 500 fotografijah okoli 230 fotografov, ki sodelujejo z Reutersom, predstavlja svet v 21. stoletju. Knjiga tako rekoč zajame vsa področja javnega dogajanja po svetu, starejši sodelavci agencije pa so vsako izmed tematskih zbirk fotografij opremili z esejem. Od lakote do šovbiznisa, od športnih zmagoslavij in porazov do prelomnih političnih srečanj, od nenavadnih in očarljivih naravnih pojavov do primerov divjanja viharjev in potresov ... Vse je zajeto in dokumentirano v fotografiji, ki obenem poskuša utrditi in tudi popraviti sloves Reutersovih fotografij.
Tudi Reuters ni brezhiben
Zakaj popraviti sloves? Čeprav so ljudje, ki so vsak dan 'obstreljevani' z množico novic, verjetno že pozabili na 'fotografsko afero' iz leta 2006, se pri Reutersu še vedno zavedajo madeža, ki ga je tedanje dokumentiranje izraelsko-libanonskega konflikta pustilo na njihovem slovesu. Tedaj se je namreč po svetu razširila vest, da je dolgoletni Reutersov sodelavec in poročevalec z Bližnjega vzhoda Adnan Hajj manipuliral s fotografijami. Po tem, ko se je izkazalo, da je Hajj računalniško obdelal fotografije izraelskih napadov libanonskih mest in nekaterih prizorov mrtvecev, je Reuters dopisnika sicer odpustil, vendar pa se javnost od tedaj še bolj sprašuje, kako sploh prepoznati avtentično fotografijo v času Photoshopa in v času, ko celo kriminalisti priznavajo, da je fotografije danes težko priznavati za povsem verodostojno dokazno gradivo.
2.400 jih opisuje in predstavlja svet
Ne glede na vključenost/izključenost računalniške manipulacije pa lahko knjigo, ki so jo soustvarjali fotografi iz 70 držav, imenujemo za odličen portret sveta v 21. stoletju. Prav tako pa tudi za izjemno fotografsko monografijo. Izbrani so bili namreč res le najboljši. O tem govori že dejstvo, da z Reutersom redno sodeluje okoli 2.400 novinarjev in fotografov; predstavitev v knjigi si je tako zaslužila manj kot desetino. Ob napovedi izida knjige je Monique Villa, upravna direktorica družbe Reuters Media, povedala: "V tem prvem delu tega stoletja se je zgodilo toliko, da je kar težko povzeti razsežnost dogodkov in spremembe v načinu življenja, do katerih je prišlo v tem času. V tem najbolj vizualnem stoletju do zdaj nam pogled na vse vidike globalnega življenja - od vojne in revščine do politike in tehnološkega napredka - pomaga razumeti velike spremembe, do katerih prihaja po svetu."
Izid knjige so se pri Reutersu odločili pospremiti tudi z veliko fotografsko razstavo. Najprej, in sicer med 16. oktobrom in 2. decembrom, bo na ogled v londonskem Narodnem gledališču, pozneje pa se bo preselila še v Frankfurt, Milano, Dubaj, Madrid, Hongkong, Istanbul in Antwerpen. K nam ne bo prišla, vam pa izbor fotografij iz knjige predstavljamo mi.
Polona Balantič
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje