'Človek bi moral biti gluh, slep in mutast, da ne bi opazil, kaj se dogaja,' je v knjigi citiran družinski prijatelj Chuck Spalding. Foto:
'Človek bi moral biti gluh, slep in mutast, da ne bi opazil, kaj se dogaja,' je v knjigi citiran družinski prijatelj Chuck Spalding. Foto:

Vsi so vedeli za razmerje. Obnašala sta se kot zaljubljena najstnika. Po mojem mnenju si je Bobby želel pustiti Ethel in se poročiti z Jackie, ampak to seveda ni prišlo v poštev.

Franklin Roosevelt ml. (kot ga v knjigi citira Heymann)
V knjigi je popisana tudi tale anekdota: po večerji na krovu USS Sequoie (maja 1964) sta si Jackie izmenjala 'pomenljiva pogleda' in izginila v podpalubje, Ethel pa pustila zgoraj. 'Ko sta se vrnila, sta bila videti pajdaško in sproščeno.'
Jackie Kennedy
Ethel Kennedy je nekoč prosila družinskega prijatelja, 'naj reče Bobbyju, naj neha spati z Jackie.' Moore ji je namesto tega svetoval, naj obišče zakonskega svetovalca.

David Heymann v svoji novi knjigi, Bobby and Jackie: A Love Story (Bobby in Jackie: Ljubezenska zgodba), popisuje skrivno ljubimkanje nekdanje prve dame Jacqueline Lee Bouvier Kennedy in Roberta F. Kennedyja, ki naj bi se, tako trdi 64-letni biograf, začelo v stresnih mesecih po atentatu na Johna F. Kennedyja v Dallasu leta 1963, končalo pa v začetku leta 1968, ko je RFK uradno naznanil predsedniško kandidaturo. Pa ni šlo samo za tolažbo. Robert Kennedy naj bi bil ljubezen Jackiejinega življenja.

"Bobby in Jackie sta bila povsem različna človeka," je Heymann razložil v enem od nedavnih intervjujev. "Jackie je z Bobbyjem vezala precej močnejša intelektualna vez kot z možem." Zgodovinar to "pokopano" poglavje zgodovine raziskuje že od leta 1983 in je med drugim intervjuval več ljudi, ki so bili paru blizu, tudi Pierra Salingerja, predsednikovega predstavnika za stike z javnostjo. Lov za dokumentacijo je obrodil tudi poročila FBI-ja in tajne službe, ki so po zakonu o informacijah javnega značaja vsem dostopni.

Ton pisanja je nekako sočuten; Heymann priznava, da vladajoča elita pogosto igra po lastnih pravilih - še posebej to velja za obdobje tik pred drugo svetovno vojno in po njej, ko mediji zasebnega življenja (še) niso tako zelo preučevali pod mikroskopom. "Eden do drugega sta bila zelo nežna; zbližala ju je izguba človeka, ki je bil obema bližje kot kdor koli drug na svetu."

Edina monarhija, ki so jo imeli Američani
Heymann se ustavi tudi ob vprašanju, zakaj je več kot 40 let po atentatu na Roberta Kennedyja ameriška javnost v klan še vedno zaljubljena. Kako jih tudi ne bi imeli radi? Bili so bogati in privlačni, še posebej zanimivi pa tudi zaradi črnega oblaka, ki jim je visel nad glavo: "prekletstvu Kennedyjev" niso pripisovali le umora bratov Johna in Roberta, obeh na vrhuncu politične moči, ampak še celo vrsto drugih tragedij (letalska nesreča Teda Kennedyja, smrt novorojenga sina Jackie in Johna Patricka, ugrabitev letala z Josephom Kennedyjem na čelu itd.) "Neverjetna zgodba je, ker se je dogodilo toliko vsega. Eden od obeh bratov je bil na najvišjem mestu, kamor lahko Američan prileze, drugi pa je bil tik pred tem, da to doseže. Oba so ubili, in to obakrat pred očmi njunih žena." Ethel Kennedy je bila namreč na tisti usodni dan, ko so Roberta (takoj po zmagi na kalifornijskih demokratskih preliminarnih predsedniških volitvah) ustrelili, seveda ob njem.

Ženino tiho privoljenje?
RFK je bil po bratovi smrti strt, piše Heymann. "Mislim, da je Ethel na neki način razumela, da Jackie lahko reši njenega moža. To niso običajni ljudje - imajo moč, denar in čisto drugačna življenja. Rešila sta drug drugega." Biografija postavi tezo, da sta tako Jackie kot Robert nadaljevala svojo skrivno zvezo še med tem, ko sta bila "uradno" z drugimi ljudmi. Jackiejino ljubezensko življenje je seveda vsem znano: videvati se je začela z ladjarskim mogotcem Aristotlom Onassisom, s katerim se je po Robertovi smrti tudi poročila.

Zgovorna tišina?
Za Heymanna je to že četra knjiga o najmogočnejšem ameriškem klanu, ki pa je družina ni pospremila z nobenim komentarjem. "Obsojeni so na to, da so njihova življenja kot na razstavi. Kar zadeva naklonjenost javnosti, ne morejo ničesar pridobiti. Če vse skupaj zanikajo, pa bo to povzročilo samo še več prelivanja črnila."

Novodobna Romeo in Julija
Pred kratkim umrli senator Ted Kennedy je vse, kar je o morebitni zvezi vedel, vzel s seboj v grob. "O tem ni hotel govoriti, je pa nekoč rekel, da se je morda zgodilo." Tragedija RFK-ja in Jackie je bila v tem, da se seveda nikoli ne bi mogla poročiti. "To bi v enem zamahu pokopalo Bobbyjevo politično kariero."

Vsi so vedeli za razmerje. Obnašala sta se kot zaljubljena najstnika. Po mojem mnenju si je Bobby želel pustiti Ethel in se poročiti z Jackie, ampak to seveda ni prišlo v poštev.

Franklin Roosevelt ml. (kot ga v knjigi citira Heymann)