S kolesom od Južnoafriške republike do Kilimandžara. Foto: www.fedr.net
S kolesom od Južnoafriške republike do Kilimandžara. Foto: www.fedr.net

Na potovanje po Afriki pa obiskovalcev ni popeljala le predstavitev knjige, ampak so večer, ki ga je povezoval igralec Lotos Vincenc Šparovec, začinili tudi z afriško glasbo, plesom in multimedijsko projekcijo. V pogovoru je Gregor Födransperg razkril, kaj vse je doživel ob svojem zadnjem potepanju po afriški celini, ko ga je pot vodila od Rta dobre nade do Kilimandžara.

Od vlaka, prek avta, do kolesa
V Ljubljani rojeni popotnik, pisec in fotograf se je potovanju zapisal že kot dijak in se svoji strasti predajal v študentskih letih. Železniška vozovnica Interrail ga je popeljala po različnih evropskih prestolnicah, z avtomobilom se je odpeljal na Portugalsko, z nahrbtnikom na grške otoke, s kolesom pa na pot od Ljubljane do Londona. V britanski prestolnici je po opravljenem študiju leta 1995 tudi ostal in tam opravljal različna dela, dokler ni ponovno začutil klic poti. Tokrat ga je pot vodila okoli sveta in tako je sedem mesecev raziskoval Azijo, nato pa prek Tajvana in Los Angelesa poletel v Mehiko. Po obisku Belizeja je za osem mesecev postal v Gvatemali, kjer je v mestu Quetzaltenango prostovoljno delal kot treking vodič.

Pozimi leta 2001 se je vrnil v Slovenijo, od koder se je odpravil na prvo odmevno odpravo, pohod čez Pacifiški greben ZDA. Med 10. majem in 20. oktobrom istega leta je tako kot prvi Slovenec prehodil 4220 kilometrov od mehiške do kanadske meje, čez zvezne države Kalifornijo, Oregon in Washington.

Po Sredozemlju v smeri urinega kazalca
Naslednje leto je že sledilo njegovo prvo kolesarsko potovanje. Za cilj si je zadal, da v smeri urinega kazalca obkroži Sredozemsko morje, vendar pa je moral po 8.182 prevoženih kilometrih zaradi prometne nesreče na Siciliji odnehati. Kolo ga je popeljalo prek Balkana, Male Azije, Bližnjega vzhoda in severne Afrike. Vtise iz potovanja po Sredozemlju je mogoče prebrati v njegovem prvem knjižnem delu Kilometri Sredozemlja (2003).

Za konec še na Kilimandžaro
Leta 2004 se je že podal na novo kolesarsko potovanje, tokrat pa si je pot začrtal po Afriki.
Tri mesece je kolesaril po Južnoafriški republiki in Lesotu, v treh mesecih je prekolesaril še Zambijo, Malavi, Tanzanijo in Kenijo, potovanje pa je končal z vzponom na Kilimandžaro (5895 metrov).