Frankfurtski knjižni sejem je v knjižnen svetu že stalnica, predstavlja pa pomemben knjigotrški dogodek. Foto: EPA
Frankfurtski knjižni sejem je v knjižnen svetu že stalnica, predstavlja pa pomemben knjigotrški dogodek. Foto: EPA
Častni gostje letošnjega sejma so Katalonci, ki jih bodo zastopali Quim Monzó, Jaume Cabré, Maria Barbal, Baltasar Porcel, Carme Riera, Joan Francesc Mira in drugi. Foto: EPA
S 400.000 predstavljenimi knjigami bo rekord sejma ponovo presežen. Foto: EPA

Frankfurtski knjižni sejem je pomembno srečanje založnikov, knjigotržcev in ljubiteljev knjig, kjer se trguje predvsem z avtorskimi pravicami, in je že doživel slavnostno odprtje, uradno pa bo zaživel v sredo. Letos prinaša največje število razstavljavcev do zdaj, ki bodo predstavili približno 400.000 knjig. Letošnja gostujoča kultura je katalonska - na odprtju jo bo zastopal predsednik katalonske pokrajinske vlade Jose Montilla Aguilera, v imenu Kataloncev pa bo spregovoril pisatelj Quim Monzo.

Poleg osrednjih dogodkov, spletnih v duhu Katalonije, se bo v Frankfurtu zvrstilo 2.500 manjših ali večjih dogodkov, ki se jih bo udeležilo okoli tisoč avtorjev. Poleg častne gostje imajo osrednje mesto založbe in pisatelji iz Nemčije, ki je zastopana v največjem številu, tej sledita Velika Britanija in Združene države Amerike, zelo močno pa bo zastopana tudi Kitajska.

Elektronski svet knjig
Po besedah direktorja sejma Jürgena Boosa bodo letos naklonili pozornost tudi vse bolj aktualnemu razvoju digitalne oblike knjig, elektronskemu trženju in posledicam, ki jih spletna uporaba prinaša na področju avtorskih pravic avtorjev in založb. Poleg te pa bo sejem kot eno izmed glavnih tem v središče postavil na novo oživljeno kampanjo za opismenjevanje, kajti brez pismenosti - torej dostopa do tiskane in pisane besede v kakršni koli obliki - svobodno prepričanje ne more obstajati, torej tudi demokracije ne more biti.

Slovenska stojnica
Na sejmu, ki naj bi bil barometer družbenega razvoja in dogajanja, saj mora biti neprestano v toku s časom in celo korak pred njim, se bo tudi letos tradicionalno predstavila Slovenija. Tokrat bosta v središče pozornosti postavljeni slovenska otroška in mladinska literatura in ilustracija. Slovenska stojnica bo obiskovalce sprejemala v četrtek popoldne, Drago Jančar, ki je letos prejel esejistišno nagrado jean amery pa bo svojo literaturno dejavnost predstavil dan pozneje.